Yasaklar kalktı mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Yasaklar kalktı mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili ilk karar geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. 9 Haziran’da yapılan kritik kabine toplantısının ardından “yasaklar kalktı mı?” sorusu sorulmaya başlandı. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı ve hangi yasaklar kalktı?

Koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü günden bu yana aşama aşama artırılan tedbirler aynı şekilde hafifletilmeye devam ediyor. İlk etapta geçtiğimiz haftalarda AVM’ler ve berberler açılmış, 65 yaş üstü ile 18 yaş altına belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma izni verilmiş, ardından restoran ve kafeler açılmış ve şehirler arası seyahat yasağı kaldırılmıştı.

9 Haziran’da gerçekleştirilen son kabine toplantısında alınan yeni kararlar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Peki, diğer yasaklar kalktı mı ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı.  9 Haziran’da yapılan son açıklamada ise 18 yaş altının kısıtlamasının ebeveynlerinin yanında olması durumunda kaldırıldığı duyurulmuştu. Yani 18 yaş altındaki kişiler ebeveyn kontrolünde her gün dışarı çıkabilecek. 65 yaş üstünün haftada bir gün olan muaf günü ise her güne çevrildi. Yani 65 yaş üstündeki kişiler haftanın her günü saat 10:00 ile 20:00 arasında dışarıda olabilecekler.

YASAKLAR KALKTI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada yer alan diğer konularla ilgili detaylar ise şöyle:

Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 00.00'a uzatılmıştır.
Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.
Milli parklar ve doğa parkları sağlık çalışanları, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz olacaktır.
Nikah salonları 15 Haziran'dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecektir.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS