hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yaz ne zaman gelecek? (10 Haziran hava durumu)

  Yaz ne zaman gelecek (10 Haziran hava durumu)
  expand
  KAYNAKHürriyet

  Bir yandan plajlar yaza hazırlanıyor bir yandan Türkiye’nin dört bir yanında sağanaklar, fırtınalar etkili oluyor. Herkesin aklındaki “Yaz mevsimine ne oldu” sorusunu uzmanlar yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, (Bolu hariç) Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Antalya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

  Yağışların; cumartesi öğle saatlerinden sonra İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Çankırı, Kırıkkale, Ardahan ve Kars çevreleri ile Ankara'nın doğu ilçelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmekte.

  YAZ GEÇ GELECEK GEÇ BİTECEK

  Haziran ayının ortalarına yaklaşırken serin ve yağışlı havanın devam etmesiyle “Bu sene yaz gelmeyecek mi” soruları başladı. Okulların da kapanmaya hazırlanmasıyla tatil planları yapan aileler bu yazın nasıl geçeceğini araştırıyor. Önümüzdeki aylarda Türkiye’yi nasıl bir hava durumu bekliyor, uzmanlar anlattı.

  HAZİRAN BÖYLE DEVAM EDECEK

  Meteoroloji Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Son yıllarda dünyanın her köşesinde iklimsel anlamda değişimler gözlemleniyor. Ülkemizde de bu durum devam ediyor. Yazın başlangıcı olan haziran ayında, kıyı bölgelerimizde ve iç kesimlerde sıcak havanın yavaş yavaş etkisini göstermesi beklentisinin aksine, yağışlı ve serin havaların devam etmesinin, sıcaklıkların yer yer mevsim normallerinin altında seyretmesinin kaçınılmaz olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıllara göre yer yer mevsim normallerinin altında seyreden havanın haziran ayı boyunca da bu şekilde olacağı öngörülüyor. Temmuz ve ağustos ayları ise mevsim normallerinde geçecektir.”

  TEMMUZDAN SONRA EL NİNO ETKİSİ

  İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt:

  “Yaz başında havaların yağmurlu olması normal. Buna halk arasında kırkikindi yağmurları adı veriliyor. Ancak bazı yıllar bu yağmurlar tavan yapıyor, görüldüğü üzere bu yıl da onlardan biri. İstatistiklere göre bir yılın mayıs ve haziran ayları mevsim normallerinin altında geçiyorsa, bir sonraki kış genelde çok yağışlı ve soğuk geçiyor. Ama bu yıl farklı bir durum daha var, EL NİNO olayı gerçekleşiyor. Bu aslında ortalama sıcaklığı yükselten bir olay. El Nino, temmuz ayıyla birlikte kendini gösterecek ve ağustos ayından itibaren sıcaklığı hissetmeye başlayacağız. Özellikle de eylül ayı çok sıcak geçebilir, hatta son yılların en sıcak eylül ayı olabilir. Bu sene yaz geç gelecek ve geç gidecek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow