YDS 2 başvuruları ne zaman başlıyor, sınav hangi tarihte?

YDS 2 başvuruları ne zaman başlıyor, sınav hangi tarihte?

2019 YDS 2 sınavı için ilk süreç başlıyor. ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilerde Yabancı Dil Sınavı başvuruları ile ilgili detaylar aktarılmıştı. Peki, YDS başvuruları ne zaman başlayacak?

YDS başvuru süreci 16 Temmuz 2019 Salı günü başlıyor. ÖSYM tarafından başlatılacak olan süreç toplamda 9 gün sürecek ve 24 Temmuz’da başvuru işlemleri tamamlanacak. Başvuru süresi içerisinde işlemlerini tamamlayamayan adaylar içinse geç başvurular yine kurum tarafından alınacak.


YDS 2 HANGİ TARİHTE YAPILACAK?


Yabancı Dil Sınavı başvurularının tamamlanmasının ardından normal sürede işlemlerini yapamayan adaylar 2 Ağustos 2019 günü geç başvurularını yapabilecek. ÖSYM’nin sınav takviminde paylaştığı bilgilerde yer alan detaylara göre sınav ise 8 Eylül’de yapılacak.


YDS 2 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Başvuru ve sınav sürecinin tamamlanmasıyla birlikte sonuçlar beklenmeye başlanacak. 8 Eylül’de gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçları ise 1 Ekim’de erişime açılacak.


YDS’YE BAŞVURU YAPABİLECEK KİŞİLER KİMLERDİR?


Sınava; kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personel katılabilir. Ayrıca yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava katılabilir.


Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS