hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yemek kartları marketlerde kullanılmayacak mı? Yemek kartları düzenlemesi (Ticket, Multinet, Sodexo, SetCard)

  Yemek kartları marketlerde kullanılmayacak mı Yemek kartları düzenlemesi (Ticket, Multinet, Sodexo, SetCard)
  expand

  Binlerce çalışan yemek kartlarıyla ilgili 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olan yeni uygulamaya odaklandı. Önümüzdeki yıldan itibaren artık yemek kartlarının market alışverişlerinde kullanılmayacağına yönelik iddialara açıklama geldi. Peki, yemek kartları market alışverişlerinde kullanılmayacak mı? İşte yemek kartı market düzenlemesiyle ilgili o detay…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yemek kartları market alışverişlerinde kullanılmayacak mı? Sorgusu son günlerde yoğun olarak sorgulanmaya başladı. Çalışanlara verilen yemek kartlarıyla ilgili 1 Aralık itibarıyla yeni bir düzenleme geldi. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren işverenler tarafından çalışanlara ödenen yemek bedelinin vergiden istisna tutulacağı, prime esas kazanca dahil edilmeyeceğine yönelik kanuni düzenleme yapıldı.

  YEMEK KARTLARI MARKETLERDE KULLANILACAK MI?

  Yemek kartı için 1 Ocak 2023 itibariyle yeni döneme geçiliyor. İşverenlerin çalışanların hesabına nakdi olarak ödeme yapması halinde yemek kartı zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Böylece çalışanlar yemek desteğini nakdi olarak hesaplarına alabilecek. İsteyen firmalar yemek kartı uygulamasına da devam edebilecek. Ancak yemek kartı marketlerde kullanılması halinde vergi istisnasından faydalanamayacak. 

  Düne kadar işverenin yemek kartına yüklediği tutarı çalışan, isterse market alışverişinde ya da bir başka ihtiyacını gidermek için kullanabiliyordu. 1 Ocak tarihinden itibaren çalışan kartlardaki bu parayı sadece yemek için kullanacak, market alışverişi ya da bir başka nedenle kullanamayacak. Kullanırsa, işveren, ödediği bedeli, sigorta priminden istisna tutamayacak, vergisini ödeyecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YEMEK KARTLARI DERNEĞİ BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

  Öner Piyade, yemek kartlarının marketlerde kullanılamayacağı haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. 

  Öner Piyade, şunları kaydetti:

  “Yemek kartlarında değişen bir şey yok. Yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde düzenlenmiştir. Bu kapsamda 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow