Yeni askerlik sistemi, bedelli askerlik ve erken terhiste son durum

Yeni askerlik sistemi, bedelli askerlik ve erken terhiste son durum

MSB tarafından hazırlanan yeni askerlik sistemi kışlalardaki yaklaşık 130 bin asker için erken terhisi beraberinde getirecek. Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler için de yeni sistem büyük önem taşıyor. Peki, yeni askerlik sitemi ile ilgili son dakika gelişmeleri neler kanun teklifi ne zaman yasalaşacak?

Yeni askerlik sistemi kısa süre içerisinde netleşecek ve bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler başvurularını gerçekleştirecek. Öte yandan halihazırda kışlalarda bulunan yaklaşık 130 bin asker de erken terhis sevinci yaşayacak.


BAKAN AKAR PARTİLERİ BİLGİLENDİRECEK


Bir süredir TBMM’de görüşülen yeni sistemin devreye girmesiyle birlikte 130 bine yakın askerin terhis olacak olması nedeniyle güvenlik açığı oluşabileceği iddiasıyla teklifin yeniden değerlendirilmesi görüşü ortaya atılmıştı.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu tedirginliği gidermek amacıyla CHP, İYİ Parti ve MHP’yi ziyaret edecek ve sistemin detayları hakkında bilgilendirme yapacak.


TEKLİF GERİ ÇEKİLECEK Mİ?


Erken terhis nedeniyle güvenlik açığı oluşabileceği iddialarının ortaya atılmasının ardından teklifin geri çekilebileceği öne sürülmüştü. Ancak bu iddiaları çürüten açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi. Turan yaptığı açıklamada askerlik sisteminde değişiklik öngören kanun teklifinin geri çekileceğine dair iddiaların asılsız olduğunu belirterek, "AK Parti Grubu olarak teklifimizin arkasındayız. Genel Kurulun takdiri her zaman baş tacıdır. Değişiklikler, revizeler olabilir ama kanun teklifinin çekilmesi söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS