Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sistemi içerisinde yer alan konulardan biri olan bedelli askerlik ile ilgili detaylar geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanmıştı. Peki, tek tip askerlik sistemi olarak da adlandırılan yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek ve bu sistemdeki bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili geçtiğimiz günlerde yaşanan önemli gelişmede Bakan Akar sistemin detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarmıştı. Cumhurbaşkanının onayından geçmesinin ardından yasalaşması için meclise gidecek olan yeni sistem tüm ayrıntılarıyla kısa bir süre içerisinde açıklanacak.


Peki, yeni sistemde tam olarak neler yer alıyor, kim ne kadar askerlik yapacak ve bedelli ücreti ne kadar olacak?


BEDELLİ MİKTARI 31 BİN 343 TL


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için 2 bin Euro olan dövizli askerlik ücreti ise 5 bin 113 Euro olacak.


TEMEL EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR OLACAK?


Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.


1 AY SONRA BEDELLİ SEÇENEĞİ SUNULACAK


1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.


6 AYDAN SONRA SÖZLEŞME YAPILABİLECEK


Bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere ‘Kalmak ister misiniz?’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak. Bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak. Bu maaşlı süre, 6 ay bittikten sonra oradaki komutanların değerlendirmelerinde bu arkadaşımız, başarılı bulunduğu takdirde sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.


YÜKSEKOKUL MEZUNUNA YEDEK ASTSUBAYLIK SEÇENEĞİ


Meslek yüksekokulu mezunları da yedek astsubay olabilecek. ‘Sen mesleğinden kopma, o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var’ diyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek.


ÜNİVERSİTE MEZUNUNA 10 AY MAAŞLI GÖREV


Lisans ve lisansüstü eğitimi görenler yedek subay olabilecek. İki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklar. Lisans ve lisansüstü yedek subaylığa müracaat ettiler ama kadrolar doldu. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler.


LİSANS VE LİSANSÜSTÜNE 6 AY ERLİK SEÇENEĞİ DE OLACAK


Lisans ve lisans üzeri, meslek yüksekokulu bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla burada esnek model uygulamak suretiyle geçişler var. Herkes sonuna kadar çalışabilir, kendini geliştirebilir. Buraya gelen erbaş, er ve uzman erler olduktan sonra gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız, belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem kendi içinde; bütünlük içinde sürekli dönecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS