Yeni askerlik sistemi son dakika: TBMM’den yeni askerlik mesaisi

Yeni askerlik sistemi son dakika: TBMM’den yeni askerlik mesaisi
Adıyaman'da bedelli askerler yemin etti

Bedelli ve tek tip askerlik düzenlemelerini de kapsayan yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda onaylandı. Düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’na gelmesi ve görüşülmesi bekleniyordu ancak Meclis bayram tatiline girdi. Gözler ise bayram sonrası Meclis gündemine çevrildi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte detaylar...

Yeni askerlik sistemi, henüz askerlik vazifesini yerine getirmemiş ve 6 ayını doldurmuş uzun dönem askerler tarafından merak ediliyor. Bilindiği üzere bayramdan önceki hafta yeni askerlik sistemini içeren düzenleme TBMM Milli Savunma Komisyonu tarafından onaylanmıştı. Düzenlemenin bayramdan önce TBMM gündemine gelmesi ve onaylanması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve yeni askerlik sistemi TBMM gündemine gelmeden Meclis tatile girdi. Peki TBMM ne zaman açılacak? Yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? İşte detaylar…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ONAYLANACAK?


TBMM Genel Kurulunda, bu hafta gündemin ilk sırasında yeni askerlik sistemine ilişkin teklif bulunuyor. Genel Kurul, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan söz konusu kanun teklifini görüşmek üzere 11 Haziran Salı günü toplanacak.


UZUN DÖNEM ASKERLİK 6 AYA DÜŞÜYOR


Teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Düzenlemeyle beraber lisan ve üzeri mezuniyeti bulunmayan erlerin askerlik süresi 12 aydan 6 aya düşecek.


Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?


İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları, değişen yaşlarına göre yapılacak. Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS