hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeryüzü Doktorları'ndan 1 yılda 5 bin 400 ameliyat

  Yeryüzü Doktorlarından 1 yılda 5 bin 400 ameliyat
  expand
  KAYNAKAA

  Yeryüzü Doktorları Derneği, 2018 yılı rakamlarını açıkladı. Dernek, 1 yıl içerisinde 5 bin 441 ameliyat, 164 bin muayene ve 1800 beslenme tedavisi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Yahyahan Güney, "2018'de 5 bin 441 ameliyat, 164 bin muayene, bin 800 beslenme tedavisi verdik." dedi.

  Güney, derneğin 2018'de gerçekleştirdiği projeleri ve 2019 hedeflerini anlattı. Tek taraflı bir faaliyet içerisinde olmadıklarını dile getiren Güney, yapılacak olanlara da istişareyle karar verdiklerini söyledi.

  Güney, 2018'de yapılan faaliyetler hakkında bilgiler vererek, "Anne çocuk sağlığı ve beslenme merkezlerimiz var. Beslenme sağlığı projelerimiz de var. Sağlık hizmetleri, gönüllü sağlık ekipleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, göz sağlığı, eğitim, psiko-sosyal destek, su kuyusu, hijyen kiti gibi projelerimiz mevcut. Birçok ülkede faaliyet gösterdik." diye konuştu.

  Aynı bölgede uzun süre kalarak orada bir etki ve farkındalık oluşturmaya çalıştıklarına dikkati çeken Güney, buralarda etkiyi artıracak projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  18 ülkede faaliyet gösterdiler

  Güney, Filistin gibi sürekli bulundukları yerler olduğunu anımsatarak, söz konusu yerlere fazlaca önem verdiklerini dile getirdi. Geçen yıl 18 ülkede faaliyetlerin gerçekleştirildiği bilgisini veren Güney, şöyle devam etti:

  "15 gönüllü sağlık ekibi gönderdik, 13 aktif çalışan sağlık merkezimiz var. Yemen'de, Gazze'de mobil ekiplerimiz ve rehabilitasyon merkezimiz var. Gazze bizim için çok değerli. Orada büyük bir mağduriyet var. Savaş yaralanmaları ve bombardımanlarda yaralananlara evde sağlık hizmeti veriyoruz. Somali'de ve Suriye'deyiz. Türkiye içerisinde İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa'da Suriye sağlık gücünü eğiten merkezlerimiz var. Burada yüksek miktarlarda personelimiz var. 2018'de 5 bin 441 ameliyat, 164 bin muayene, bin 800 beslenme tedavisi verdik, gelişme geriliği olan çocuklarda hekimle bunların hastalıklarını tedavi ederek aynı zamanda normal çocuklar olmasını sağlayan bir program."

  100 milyon katarakt hastası var

  Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Hasan Oktay Özkan ise her katarakt sorununun görmeyi doğrudan bozmadığını, 100 milyon katarakt hastasının yaklaşık 20 milyonunun körlük derecesinde hayattan koptuğunu söyledi.

  Bunun bir halk sağlığı problemi olduğunu dile getiren Özkan, "Yaşam koşullarının oldukça zorlu, iklim, beslenme bozukluklarının söz konusu olduğu yerlerde bu rahatsızlık çok daha erken yaşlarda kendini gösteriyor. Aslında yaşla beraber katarakt hızla ve devamlı sayının arttığı bir problem olarak karşımızda duruyor. Sadece Afrika özeline ait bir problem değil. Asya'da da çok yaygın bir problem. Bu konuda eylem planları hazırlanıyor." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow