YKS ek tercih kılavuzu 2020 yayınlandı! ÖSYM’den son dakika açıklama

YKS ek tercih kılavuzu 2020 yayınlandı! ÖSYM’den son dakika açıklama

YKS ek tercih kılavuzu 2020 yayınlandı! ÖSYM’den son dakika açıklama

YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre istediği bölüme giremeyenler veya herhangi bir bölüme yerleşemeyenler bu sorunun cevabını araştırıyordu. Merak edilen soruyla ilgili ÖSYM’den son dakika YKS ek tercih kılavuzu açıklaması geldi. Peki, tercihler ne zaman kadar yapılacak. İşte, cevabı…

Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre istediği bölüme giremeyenler veya herhangi bir bölüme yerleşemeyenler şanlarını YKS ek tercihlerinde arıyorlar. Peki, YKS ek tercih 2020 kılavuzu yayınlandı mı? Merak edilen soruyla ilgili ÖSYM’den son dakika açıklaması geldi. Peki, YKS ek tercih 2020 kılavuzu yayınlandı mı? İşte, detaylar…

ÖSYM’DEN SON DAKİKA YKS EK TERCİH AÇIKLAMASI

ÖSYM’den yapıla son dakika YKS ek tercih açıklamaya göre ikinci tercihlerini yapmak isteyen üniversite adayları bugün yani 17 Eylül Perşembe günü itibariyle ek tercih kılavuzuna ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilecek. Öte yandan bugünden itibaren 23 Eylül’e kadar “http://ais.osym.gov.tr” ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından tercihlerini yapabilecekler.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

YKS EK TERCİHİ NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih işlemleri de ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yapılacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

ÖSYM AİS İÇİN TIKLAYIN

EK TERCİH BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.