hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? Üniversite ek yerleştirme tarihi

  YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak Üniversite ek yerleştirme tarihi
  expand

  YKS tercih sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler ek yerleştirmelere çevrildi. İlk tercihlerde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanslarını YKS ek tercihleri yani üniversite ikinci yerleştirmelerinde arayacaklar. İkinci defa tercihte bulunmak isteyenler YKS ek tercihlerinin tarihini araştırıyor. Peki, YKS ikinci tercihleri ne zaman başlıyor? İşte detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversite tercih sonuçları açıklandı. İlk tercih sonuçlarına göre istediği bölüme yerleşemeyen üniversite öğrencisi adayları şanslarını YKS ek tercihlerinde arayacaklar. İlk sonuçlara göre tercih sonuçlarına göre 71 bin kişilik kadro açıkta kaldı. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, üniversite ek yerleştirme tarihleriyle ilgili detaylar…

  YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

  Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.

  Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

  Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

  Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

  Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

  ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow