Son Dakika

YKS ek tercihleri ne zaman? Ek yerleştirme için gözler ÖSYM’de!

A A

26.08.2019 - 14:12

YKS ek tercihleri, üniversite kayıt tarihinin sona ermesiyle birlikte en çok araştırılanlar arsında yer alıyor. İlk tercihlerinde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanslarını YKS ek tercihleri yani üniversite ek yerleştirme tarihlerini araştırıyorlar. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? Gözler ÖSYM’de!

YKS ek tercihleri ne zaman? Ek yerleştirme için gözler ÖSYM’de!

YKS ilk tercihlerinde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanlarını YKS ek tercihlerinde arayacaklar. Üniversite kayıtlarının sona ermesiyle birlikte gözler YKS ek tercihleri için ÖSYM’den yapılacak açıklamaya çevrildi. Peki, üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.