YKS ek tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirme tarihi belli oldu mu?

YKS ek tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirme tarihi belli oldu mu?

YKS ek tercihlerinin ne zaman yapılacağı, ilk tercihlerinde istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler tarafından merakla araştırılıyor. İlk tercih sonuçlarına göre 71 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Peki, üniversite ek yerleştirmeleri yani YKS ikinci tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM’den konuyla ilgili detaylı açıklama geldi mi? İşte detaylar…

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tercih sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler YKS ek tercihlerine çevrildi. Tercih sonuçlarına göre istedikleri bölüme yerleşemeyen veya herhangi bir bölüme yerleşemeyen öğrenciler şanslarını YKS ek tercihlerinde arayacaklar. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM’den konuyla ilgili açıklama geldi mi? İşte detaylar…


EK TERCİHLER NE ZAMAN?


Ek tercihlerin ne zaman başlayacağı ile ilgili ÖSYM’den resmi bir açıklama yapılmasa da geçtiğimiz yılki süreç adaylara ipuçları veriyor.


Önceki yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.


Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.


Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS