YKS sonuçları ne zaman açıklanacak, tercihler hangi tarihte alınacak?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak, tercihler hangi tarihte alınacak?

YKS 2019 sonuçları ÖSYM tarafından önümüzdeki günlerde adayların erişimine açılacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte de tercih maratonu başlayacak. Peki, YKS tercihleri hangi tarihte yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı geçtiğimiz günlerde 3 oturum halinde gerçekleştirilmişti. TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılan öğrenciler YKS 2019 sonuçları için gözünü MEB’e çevirdi. Sonuçların açıklanmasının hemen ardındansa tercih süreci başlayacak. İşte YKS tercihleri ve sonuçları ile ilgili tüm detaylar…


YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi takviminde yer alan bilgilere göre 18 Temmuz tarihinde açıklanacak. Yayımlanacak olan sonuçlarda;


* Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı


* TYT puanı ve başarı sırası


* varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları


* Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)


* Yerleştirme puanları ve başarı sıraları bilgileri yer alacak.


TERCİHLER HANGİ TARİHTE ALINACAK?


2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yerleştirme süreciyle ilgili detaylara yer verildi. Buna göre, tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında alınacak.


Adaylar tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak.


ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?


YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS