YKS tercihleri ne zaman başlıyor? İşte 2019 üniversite kayıt tarihi

YKS tercihleri ne zaman başlıyor? İşte 2019 üniversite kayıt tarihi

YKS sonuçları geçtiğimiz Perşembe günü açıklandı. Sonuçların ÖSYM tarafından açıklanmasının gözler 2019 üniversite tercihleri ve kayıt tarihine çevrildi. Öğrenciler tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere önce elektronik ortamda kayıt yaptırıp ardından da öğrenci işlerine evraklarını teslim ederek kayırt süreçlerini tamamlamış olacaklar. Peki, YKS tercihleri ne zaman başlıyor? YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2019 üniversite kayır tarihi…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019 YKS sonuçları geçtiğimiz Çarşamba günü ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası AİS üzerinden açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler tercih ve kayıt sürecine çevrildi. ÖSYM takviminde YKS tercihlerinin başlayacağı tarih ve tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih yer aldı. Öte yandan Yükseköğretim Kurulu YÖK ise üniversitelerin kayıt tarihini açıkladı. Peki, YKS tercihleri ne zaman başlıyor? Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? İşte tüm merak edilen soruların cevabı…


YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?


ÖSYM’nin tercih takviminde yer alan bilgilere göre üniversite tercihleri 23-29 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Adaylar tercih etmek istedikleri bölgelerin kodlarını seçerek tercih listesinde yer alan sıralamalara yerleştirecek. Adayların yerleşmek istedikleri okullardan başlayarak sıralama yapması tercih işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.


YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Yukarıda da belirttiğimiz üzere YKS tercihleri 29 Temmuz tarihinde sona erecek. Tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ise henüz belli değil. Ancak üniversite kayıt tarihi göz önüne alındığında tercih sonuçlarının da en geç 16 Ağustos Cuma günü açıklanması bekleniyor.


2019 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?


Tercih sonuçlarının ardından üniversite kayıtları 19 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler öncelikle kazandıkları üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptıracaklar. Ardından kazandıkları üniversite tarafından istenen belgeleri hazırlayıp 23 Ağustos’a kadar teslim edecekler. Yani üniversite kayıtları 19 – 23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS