YKS TYT-AYT-YDT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? | ÖSYM YKS tercih kılavuzu 2018 yayımlandı

YKS TYT-AYT-YDT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? | ÖSYM YKS tercih kılavuzu 2018 yayımlandı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin resmi sayfasında YKS TYT-AYT-YDT sınav sonuçları, ne zaman-hangi tarihte açıklanacak sorusu üniversite sınavına giren adaylar tarafından sorulmaya devam ediliyor. ÖSYM YKS tercih kılavuzu, 3 Temmuz'da yayımladığı kitapçığı, 10 Temmuz 2018 tarihinde resmi web sitesinden kaldırıyor. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra kurum, resmi tercih kitapçığını tekrardan yayımlayacak. İşte sınava dair bilinmesi gerekenler...

1 Temmuz 2018 tarihinde YKS TYT-AYT-YDT soruları-cevapları ÖSYM 'döküman' sayfasında açıkladıktan sonra 3 Temmuz 2018 tarihinde beklenen tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı, önemi açıklamalarda bulundu. Kurum tarafından yapılan resmi açıklama " 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 3-10 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir" denildi. 

Yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2018- YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklar.

TYT puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak kendileri yapacaklar." açıklamasında bulundu.

ÜNİVERSİTE TERCİH KILAVUZU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM SORULARI VE CEVAPLARI 2018 SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YABANCI DİL TESTİ SORULARI VE CEVAPLARI 2018 SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, NASIL KULLANILACAK?

YKS sınav sonuçları, ÖSYM sınav takvimi bilgilendirme sayfasındaki bilgilere göre; sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanıyor. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir. TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecektir.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ TYT NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAPILDI?

TYT sınavı, 30 Haziran 2018 tarihinde saat 10:15’te başlıyor. Sınavda toplam 120 soru soruluyor. 120 soru, 135 dakikada çözülecek. 4 konu üzerinden soru dağılımları: Türkçe testi ( Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) 40 soru soruluyor.  Sosyal Bilimler testi (Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru, Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) 5 soru soruluyor. Temel Matematik Testi (Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular) 40 soru soruluyor. Fen Bilimleri testi (Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) Fizik 7 soru, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 soru soruluyor.

ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT) NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAPILDI?

AYT sınavı, 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:15’te başlıyor. Bu oturumda adaylara Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler - 1, sosyal bilimler - 2, matematik ve fen bilimleri olmak üzere toplam dört alt testten oluşan bir kitapçık verilecek. Her testten 40’ar soru olmak üzere AYT toplam 160 sorudan oluşacak.

SINAV GİRİŞ BELGESİ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM TYT ÖRNEK SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM ZAMAN KONUSUNDA UYARIYOR

TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası çıkmak kesinlikle yasaktır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS