hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YÖK'ten akademisyenler hakkında açıklama

  YÖKten akademisyenler hakkında açıklama
  expand
  KAYNAKAA

  Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) , "Barış için Akademisyenler Girişimi"nin yayınladığı barış bildirisi ile ilgili, "Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yükseköğretim Genel Kurulu, "Barış için Akademisyenler Girişimi"nin yayınladığı barış bildirisi ile ilgili olarak rektörler ve Üniversitelerarası Kurul'u topluyor. YÖK'ten yapılan açıklamda, "Teröre destek veren bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacak" denildi.

  Erdoğan'dan akademisyenlere çok sert tepki

  YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Yükseköğretim Genel Kurulu bir grup akademisyenin dün yaptıkları bildiriyi görüşmek üzere acilen toplandı.

  Toplantının ardından şu açıklama yapıldı:

  "Bir grup akademisyen tarafından yayımlanan devletimizin, Güneydoğu'da sürmekte olan teröre karşı mücadelesini 'katliam ve kıyım' olarak niteleyen bildiri, tüm akademi camiasını zan altında bırakmaktadır. Teröre destek veren kişinin mesleği ve statüsü hiçbir demokratik ülkede kişiye imtiyaz sağlamaz, teröre destekçiliği hiçbir şekilde hafife alınamaz. Teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ve yurtdışından binden fazla akademisyenin imza attığı "Barış İçin Akademisyenler Girişimi"nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: "Türkiye'nin değişik üniversitelerinde çalışan 1000'den fazla akademisyen ve araştırmacı, devletin Cizre, Dargeçit, Silvan, Silopi, Sur ve daha bir çok yerde başta Kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. Devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. Ayrıca devleti bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow