Yusuf Tekin kimdir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hangi görevlerde bulundu?

Yusuf Tekin kimdir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hangi görevlerde bulundu?

Yusuf Tekin kimdir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hangi görevlerde bulundu?

Yeni Milli Eğitim Bakanı için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara çevrilmişti. Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin olarak açıklandı. Peki ama Yusuf Tekin kimdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen ikinci tur seçimlerinde yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kabinede yer alacak isimler merak konusu olmuştu. Yeni Bakanlar Kurulu listesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Mahmut Özer 28. Dönem milletvekili seçimlerinde Ordu'dan milletvekili seçilmişti. Bakan Özer, 28 Kasım 2010-4 Ekim 2017 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olarak görev almıştı. 1 Ağustos 2015-1 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı yapmıştı. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan vekilliği ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Kurul Üyeliği görevlerini de yürüten Özer, 4 Ekim 2017 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı görevine atanmıştı. Özer, 8 Ağustos 2018 - 5 Ağustos 2021 tarihleri arasında Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. 6 Ağustos 2021 tarihinde ise Millî Eğitim Bakanı olarak atanmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YUSUF TEKİN KİMDİR?

Erzurum'un Tortum ilçesinde 1970'te doğan Yusuf Tekin, ilk ve orta öğrenimini Rize'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1994'te bitiren Tekin, mesleki kariyerine aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak başladı.

Siyaset ve sosyal bilimler alanında 1997'de yüksek lisans ve 2002'de doktorasını tamamlayan Tekin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne öğretim üyesi olarak atandı. Söz konusu fakültede 2007'ye kadar yardımcı doçent olarak görev yapan Tekin, aynı yıl Siyaset ve Sosyal Bilimler (Siyasal Hayat ve Kurumlar) alanında doçent oldu.

2009 yılına kadar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde çalıştıktan sonra, Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

Öğretim üyeliği süresince bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyeliği gibi idari görevlerde de bulundu.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, bu görevinde de üniversitelerle üniversite gençliği ve gençliğin sorunları konularında ortak projeler hayata geçirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2013'te Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı. Müsteşarlığı süresinde de YÖK ve üniversiteler ile koordineli biçimde eğitim politikalarının oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttü. 2015-2018 yılları arasında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı görevini de yürüttü.

Yeni hükümet sistemi ile birlikte müsteşarlık makamının kaldırılması sonrasında yeniden öğretim üyeliğine dönen Tekin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Yusuf Tekin, 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü görevine başladı.

Evli ve üç çocuk babası Tekin, iyi derecede İngilizce biliyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber