hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zekeriya Öz’e “gizli tanıklıktan” soruşturma talebi HSYK'da

  Zekeriya Öz’e “gizli tanıklıktan” soruşturma talebi HSYKda
  expand

  Zekeriya Öz’ün savcısı olduğu bir dosyada sanık avukatları HSYK’ya başvurdu; Öz’ün davanın şikayetçileri konumundaki kişileri “gizli tanık” olarak dosyaya dahil ederek suç işlediği ileri sürüldü ve soruşturulması istendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, gizli tanıklığın yürürlüğe girmesinin hemen ardından görülen ve sanıkların toplam 63 yıl ceza aldığı bir davanın avukatları, Savcı Zekeriya Öz hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayette bulundu.

  Bolu’ya atanan Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında soruşturma başlatılmasını talep eden dilekçe bugün HSYK’ya verildi.

  Dilekçede Öz’ün, davanın şikayetçisi ve müdahili olan iki kişinin aynı zamanda “gizli tanık” olarak verdiği ifadeleri kullanarak üç sanığın mahkum edilmesine yönelik iddia kurduğu, dosyanın tek delilinin de bu gizli tanık ifadeleri olduğu belirtildi:

  “Müvekkillerimiz hakkındaki adli tahkikat, T.K.’nin dükkanının gasp edilmesi amacıyla darp ve tehdit edilmesi suçlaması üzerine başladı. Gerek soruşturma gerekse dava aşamasında T.K.’nin verdiği bu ifadeler, Gizli Tanık-1’in beyanları olarak sunuldu. Mahkeme de hükmü, bu gizli tanık ifadelerine dayanarak verdi.”

  HSYK’ya bugün verilen dilekçede, bu dosyanın “gizli tanıklığın ilk kullanıldığı davalardan biri olduğunun” altı çizildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gizli tanığa “gizli ifade”

  Soruşturmaya konu olan dava, Ağustos 2005’teki bir olayla ilgili. Bu tarihte İstanbul Armutlu semtindeki dükkanının boşaltılması için tehdit edilip darba maruz kaldıklarını öne süren R.Y. ve Y.T. savcılığa giderek şikayetçi oldular.

  Müşteki ve mağdur T.K. 1 Mart 2006’da avukatı ile birlikte savcılığa başvurdu. Savcılık, 31 Mayıs 2006’da soruşturmayı tamamladı ve iddianameyi mahkemeye sundu. Şüpheliler Sadik Çelik, Mehmet Akdemir, Yeliz Türkmen’e dava açıldı.

  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 26 Temmuz 2006’daki duruşmasında, şikayetçilerden Y.T.’nin ifadesi alındı ve davaya müdahil olma talebi kabul edildi.

  4 Nisan 2008’deki duruşmada da Gizli Tanık-1 ile Gizli Tanık-2’nin ifadesi alındı. Ancak bu duruşmaya sanık avukatları katılamadı çünkü “güvenlik gerekçesiyle” ifadeleri mahkemenin belirlediği ve avukatlara bildirilmeyen bir tarihte, “gizli” olarak alındı. Mahkeme sanık avukatlarına sadece, “soracakları soru varsa dilekçeyle mahkemeye iletmeleri” iznini verdi.

  “Savcı, tanıklar yarattı”

  Sanık avukatları bugün HSYK’ya verdikleri dilekçede, “gizli tanık” olarak dinlenen kişilerin, davanın şikayetçisi olan R.Y. ve Y.T. olduğunu ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkın Hukuk Bürosu avukatları Oya Aslan, Ebru Timtik, Özgür Yılmaz, Günay Dağ, Şükriye Erden ve Evrim Deniz Karatana’nın müvekkileri Çelik, Akdemir ve Türkmen adına verdiği dilekçede şöyle dendi:

  “Savcı, Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki (CMK) kısıtlılık halinden faydalanarak, sanıklar ve avukatlarının tanık isimlerine ulaşmalarının mümkün olmadığını gözeterek gerçekte bulunmayan tanıklar yarattı.”

  Dilekçede, “T.K. ile R.Y.’nin ifadeleri ile gizli tanık beyanlarının içeriğinin anlatım ve imla yanlışları dahil olmak üzere tamamen aynı olduğu görülecektir” dendi.

  Üç sanığa bu gizli tanık beyanları delil gösterilerek, 21’rer yıl hapis cezası verildi.

  Müezzinoğlu: "Ben damacana suyu tüketiyorum"

  Yurt Turu

  Nasıl kadın olduğunu anlattı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow