Büşra Arslantaş

1985 yılında Ankara'da doğdu. 2003 yılında TED Ankara Koleji'nden, 2007 yılında ise Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

2018 Haziran ayından bu yana CNN TÜRK İstanbul büroda Dış Haberler Masası’nda muhabir. Ayrıca hafta içi her gün yabancı gazetelerdeki kritik başlıkları derleyip "Dünya Basını"nda aktarıyor.

Öncesindeki 10 yıl boyunca CNN TÜRK Ankara büroda görev yaptı.

Domuz gribi salgını Meksika'dan başlayıp Türkiye de dahil tüm dünyaya yayıldığında 'Sağlık Muhabiri'ydi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı koltuğundaki ilk 3 yılını 'CHP Muhabiri' olarak takip etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevdeki son bir yılını 'Cumhurbaşkanlığı Muhabiri' olarak izledi. Son 5 yılda ise 'Diplomasi Muhabiri' olarak görev aldı. Dış politikadaki yoğun gündemden fırsat buldukça enerji alanındaki gelişmeleri haber yaptı. 

Ermenistan'dan Libya'ya çok sayıda ülkede uluslararası zirveleri, toplantıları, gelişmeleri takip etti. 2014 yılında Türkiye'nin peşmergeyi eğitmeye başladığını Erbil'den duyurdu, 2015 İsrail genel seçimlerini şehir şehir gezerek izledi. Aynı sene AB üyesi ülkelerden gazeteci ve siyasilerle birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı'na (IVLP) katıldı. Ankara Garı önündeki terör saldırısı ve 1 Kasım seçimleri gibi kritik gelişmelerde CNN International için de bağlantılar yaptı. 

2017 senesinde "İran’da siyaset ve yaşam" adlı dizi habere imza attı. 

Çok sayıda siyasi, diplomat ve yönetici ile röportajlar yaptı. 

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Birleşik Krallık Devlet Bakanı Alistair Burt, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, BP İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley (CNN International için); dönemin - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shulz bunlardan bazıları.

İyi derecede İngilizce bilen Arslantaş, akademisyen Mustafa Çağatay Aslan ile evli. 

 

 
LG
MD
SM
XS