hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Büşra Arslantaş

  Büşra Arslantaş

  1985 yılında Ankara'da doğdu. 2003 yılında TED Ankara Koleji'nden, 2007 yılında ise Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

  2018 Haziran ayından bu yana CNN TÜRK İstanbul büroda muhabir ve spiker olarak çalışıyor. Öncesindeki 10 yıl boyunca CNN TÜRK Ankara büroda görev yaptı.

  Domuz gribi salgını Meksika'dan başlayıp Türkiye de dahil tüm dünyaya yayıldığında 'Sağlık Muhabiri'ydi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı koltuğundaki ilk 3 yılını 'CHP Muhabiri' olarak takip etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevdeki son bir yılını 'Cumhurbaşkanlığı Muhabiri' olarak izledi. Son 5 yılda ise 'Diplomasi Muhabiri' olarak görev aldı.

  Dış politikadaki yoğun gündemden fırsat buldukça enerji alanındaki gelişmeleri haber yaptı. Ermenistan'dan Libya'ya çok sayıda ülkede uluslararası zirveleri, toplantıları, askeri tatbikat ve gelişmeleri takip etti. 2014 yılında Türkiye'nin peşmergeyi eğittiğini Erbil'den duyurdu. 2015 İsrail genel seçimlerini şehir şehir nabız tutup izledi. Aynı sene AB üyesi ülkelerden gazeteci ve siyasilerle birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı'na (IVLP) katıldı. Ankara Garı önündeki terör saldırısı ve 1 Kasım seçimleri gibi kritik gelişmelerde CNN International için de bağlantılar yaptı. 15 Mart 2019 Christchurch terör saldırısının yankılarını Yeni Zelanda’dan aktardı. 2017 senesinde "İran’da siyaset ve yaşam" adlı dizi habere imza attı.

  Çok sayıda siyasi, diplomat ve yönetici ile röportajlar yaptı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BP İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley (CNN International için); dönemin - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shulz bunlardan sadece birkaçı.