hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Cüneyt Özdemir

  Cüneyt Özdemir

  1970 yılında Ankara’da doğdu. İlk orta lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon bölümüne girdi. 1991 yılında Türkiye-Irak sınırında beş yüz bin kişilik Kürt göçünü belgeleyen NBC ekibinin içinde Türk fiber ve kamera asistanı olarak görev yaptı.

  Türkiye-Irak sınırından 1 ay boyunca yaşanan gelişmeleri, yardım çalışmalarını dünyaya duyuran ekibin yerel bölge koordinatörlüğünü üstlendi.

  1992 yılında dönemin en ünlü haber programlarından 32. Gün Ekibi’nde muhabir asistanı olarak görev almaya başladı. 1994 yılında 32. Gün programının yardımcı yönetmenliği ve ardından yönetmenliğini ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 1995 yılında ATV Ana Haber Bülteni kadrosuna geçti.

  Aynı zamanda Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı programının yönetmenliğini de bir yıl boyunca yapmaya başladı. Aynı yıl Ana Haber bülteni sonrasında “Cüneyt’in Büyüteci” adında özel bir bölümü hazırlayıp sunmaya başladı.

  1996 yılında uluslararası savaş muhabirliği yapmaya başladı. Lübnan-İsrail sınırında İsrail –Hizbullah çatışmalarını yerinde takip etti. Bombalanan Mülteci kampı Kana’nın görüntülerini dünyaya ulaştıran ilk televizyon gazetecilerinden biri oldu.

  1997 Taliban’ın ele geçirdiği Afganistan’ın Başkenti Kabil’e ilk giren gazeteciler arasında yer aldı. Şah Mesut ile Taliban’ın Kuzey Afganistan’daki çatışmalarını cepheden takip etti, haberleştirdi.

  1998 yılında iki farklı alanda iki kitabı yayınlandı. Türk Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in 1993 yılında şüpheli bir uçak kazasında ölümü ve sonrasında yapılan askeri soruşturmayı ele alan “Komutan’ın Şüpheli Ölümü, ‘Eşref Bitlis Olayı’ İletişim Yayınları’ndan çıktı. Aynı yıl denemelerinin yer aldığı “Ruh Hali” adlı kitabı da Parantez Yayınları’ndan çıktı.

  1999 yılında Turner - Doğan ortaklığında Türkiye’de kurulan CNN TÜRK haber kanalını kuran 5 kişilik ekibin içinde yer aldı. Atlanta ve İstanbul’da uluslararası bir ekiple kurulan CNN TÜRK’ün hayata geçmesi için oluşturulan ana ekibin bir parçası oldu.

  2000 yılında Türk televizyonculuk hayatında canlı yayın rekoruna imza attı. Dünyanın dört bir tarafından yapılan ‘Millenium Kutlamaları’nı 25 saat 30 dakika 196 ayrı ülkeye bağlanarak canlı yayında anlattı. Aynı yıl CNN TÜRK’te yayınlanmaya başlayan 5N 1K adlı günlük haber programını hazırlayıp sunmaya başladı.

  2001 yılında 9/11 saldırılarının ardından gelişmeleri yerinde takip etmek için Pakistan-Afganistan sınırında aylarca canlı yayınlar ve haber programları hazırladı. Karaçi, İslamabat, Peşaver gibi şehirlerde Taliban’ın hangi ortamda ve nasıl doğduğunu anlatan haberlere imza attı.

  2002 yılında Dünya Kupası’na katılan Türkiye takımını Güney Kore ve Japonya’da takip etti. Bu arada 3 kitabı daha yayınlandı. ”Reytingsiz Sohbetler”, televizyon programına katılanların ilginç portrelerinden oluşuyordu. “Kız Kulesi Efsanesi” İstanbul’daki Kız Kulesi’nin hikâyesini anlatan bir belgeseldi.  “Düşsesi” ise 2. deneme kitabı olarak çıktı.

   2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgalini embedded gazeteci olarak izledi. ABD 4. Piyade tümeni ile birlikte Kuveyt’ten Bağdat’a 1 ay süren bir işgali takip etti, haberleştirdi. Bağdat’ın düşüşünden sonra Bağdat’ta kalarak gelişmelerin bir belgeselini ve hikâyesini yazdığı kitabı çıktı. “Onlarlaydım Ama Onlardan Değildim” kitabı Türk bir gazetecinin izlenimleri ile Irak işgalini içeriden bir görgü tanığı olarak anlatmaktaydı.

  2004 yılında Atina Olimpiyatları’nı takip etti. Günlük yayınlanan 5N 1K adlı haber programı, Türkiye’nin bütün saygın ödüllerini topladı. 3 kez Altın Kelebek, TGC tarafından verilen Mahmut Dikerdem ödülü, 2 kez RTGD ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “Oradaydım” En İyi Belgesel Tv Oscarı ve 5N 1K CNN TÜRK TV Oscar’ı ödülünü aldı.

  2005 yılında “Flu” adlı deneme kitabı yayınlandı. 14 farklı disiplinde yer alan sanatçı ile yaptığı çalışmanın tasarımını Bülent Erkmen üstlendi. “Paranın Serüveni, Suya Vurulan Altın Kelepçe, Herkesin babasının anlatacak bir hikayesi var.” gibi belgeselleri televizyonlarda yayınlandı, çeşitli belgesel festivallerinde gösterildi.

  2006 yılında Küba adasında bulunan Guantanamo askeri üssüne giderek özel bir araştırmaya imza attı. Daha sonra “Cehennem Kafesi” adında bir kitapla yaşanan insan hakları ihlallerini anlattı. Aynı yıl ‘Ah Benim Yarım Aklım’ adında bir şiir kitabı yayınlandı. Kitap, 2006 yılı “Grafik Tasarım Ödülü”nü kazandı.

  2007 yılında Nobel ödül törenini Stockholm’de takip etti. Günlük yayınlanan 5N 1K adlı haber programı 3000. kez ekrana geldi. Kendi alanında bir rekora imza attı ve Türkiye’de en çok izlenen “Haber Programı Ödülü”nü kazandı. Sağır Oda adlı ilgiyle izlenen televizyon dizisinin yapımcılığını üstlendi.

  2008 yılında Latin Amerika’da esen sol rüzgârları Şili’de yaptığı dizi haberlerle yerinde araştırdı ve Harvard Tıp Fakültesi’ndeki hücre çalışmalarını anlattı.

  2009 yılında Emniyet İstihbaratı’nın ezber bozan hikayesini anlatan “Önemli İşler Dairesi” adlı kitabı yayınlandı.

  2011 yılında Libya’daki son gelişmeleri yerinde takip etmek üzere Libya’ya gitti. Lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfül İslam Muammer Kaddafi ile dünyanın konuştuğu röportajı gerçekleştirdi.

  Yine, 2011 yılında Cüneyt Özdemir ile 5N 1K programında Van depreminin tüm gerçekliğini bölgeden aktardı. Depremin büyük hasar bıraktığı Erciş'in şehir merkezini ve diğer köylerdeki ağır hasarlı ve yıkılmış binaları görüntüledi, kurtarma çalışmalarını gözlemledi. 

  2013 yılında 5N 1K programını bir yıl boyunca Londra’dan sundu. CNN TÜRK Londra Temsilciliği’ni üstlendi.

  2014 yılında “Eğlencesini Yitiren Ülke” adlı kitabı yayınlandı.

  2015 yılında Kanal D Ana Haber Bülteni’nin anchormanliğini ve Genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Aynı yıl “Sezenli Yıllar” adlı konser serisinin yönetmenliğini de yaptı. 

  2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimini konu alan ‘Bir Millet Direniyor’ ve New York izlenimlerini yazdığı ‘Suskunluk Dağının Zirvesinde’ kitaplarını yayınladı. New York’a yerleşti ve CNN TÜRK New York Temsilciliği’ni üstlendi.

  2017 yılında New York’ta takip ettiği Rıza Sarraf davası ile Gazeteciler Cemiyeti’nin TV haber programcısı ödülünü kazandı.

  2018 yılında “Günebakan” adında deneme kitabını yayınladı. Youtube kanalından yaptığı yayınlarla farklı alanlarda ses getirdi.  

  Cüneyt Özdemir, New York ve İstanbul’da yaşıyor, evli ve bir erkek çocuk babasıdır. Gerçek bir sinema meraklısı, gezgin ve gerçek bir dünya vatandaşıdır. Konferanslar vermekte, belgeseller hazırlayıp kitaplar yazmaktadır.

  Hayal kurmayı ve hayallerini hayata geçirmeyi en büyük erdem olarak görmektedir.