hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Dicle Canova

  Dicle Canova

  BAF-Kıbrıs doğumlu. Lise eğitimini Kıbrıs'ta tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü'nde okudu.

  Haberciliğe üniversite eğitimi sürerken TRT Radyo Haber'de başladı. Ardından 1995 yılında TGRT Televizyonu'nda önce Cumhurbaşkanlığı sonra da ANAP ve Başbakanlık muhabirliği yaptı.

  1996 yılında Almanya-Hamburg Stüdyoları'nda meslek içi eğitim kurslarına katıldı, televizyon yayıncılığı konusunda sertifika aldı.

  1998'de BRT'ye, oradan da 1999'da CNN TÜRK'e transfer oldu. ANAP ve Parlamento muhabirliği yaptı. 2002 seçiminin ardından siyasi muhabirliğine bir de eğitim alanı eklendi.

  Kız çocuklarının okullu olması için başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasının gönüllü takipçisi oldu. Eğitim Haberciliği dalında iki ayrı ödül aldı.

  Dicle Canova, kadın ve çocuklara yönelik istismar ve hayvan hakları konularının da özel takipçisi.

  2007’de Ankara Haber Editörü olan Canova, 2011 yılında CNN TÜRK Ankara Haber Müdürlüğü görevine getirildi. Mayıs 2018’de ise CNN TÜRK Ankara Temsilcisi oldu.

  Canova, iyi bir sinema takipçisi. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş dönemine ilişkin biyografi niteliğindeki kitaplar ve yakın siyasi tarih özel ilgi alanı.

  İşten vakit buldukça seyahat etmek, yeni ülkeler yeni kültürler tanımak en büyük tutkularından biri. Bir başka tutkusu da deniz ve memleketi Kıbrıs…