hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Hande Fırat

  Hande Fırat

  10 Eylül 1974'te Ankara'da doğdu. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

  Üniversitede okurken çalışmaya başladı. Bülent Çaplı'nın dersinde Baki Şehirlioğlu ve Murat Yetkin'i dinledi; ATV ya da Kanal D'de staj yapma şansı doğdu.

  Kanal D’de yaptığı stajla televizyonculuk hayatı başladı. Sırasıyla Kanal D, NTV ve BRT‘de çalıştı.

  1999 yılının Kasım ayında da Başbakanlık Muhabiri olarak CNN TÜRK'te başladı.Depremler, afetler, suikastler, siyasi krizler, uluslararası krizler, zirveler takip etti.

  Türkiye'nin yoğun gündeminde temposu düşmeyen televizyon haberciliğini CNN TÜRK'te başarıyla sürdüren Fırat, CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü görevinin ardından, 2011 yılında CNN TÜRK Ankara Temsilciliği görevine getirildi. 2014 yılında ise Kanal D’nin de Ankara Temsilciliğine getirilerek, Doğan TV Ankara Temsilciliğine atandı. 2016 Aralık itibariyle Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürütmektedir.

  Fırat ayrıca, CNN TÜRK’te Parametre programında Ankara gündemini yorumladı. 2017 yılında bu yana CNN TÜRK ekranlarında Gece Görüşü programını sunuyor.

  Hande Fırat, tüm Türkiye’yi ilgilendiren gelişmelerde son dakika ve perde arkası bilgilerle ve liderler, bakanlar, başbakan yardımcıları ile yaptığı röportajlarla başarılı yayınlara imza attı.

  15 Temmuz darbe girişiminde yaptığı gazetecilik başarısı tüm dünyada yankı buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile FaceTime üzerinden yaptığı bağlantı 15 Temmuz'un kırılma noktası olarak da tarihe geçti.

  2005 doğumlu Nehir isimli bir kızı var. Hande Fırat, Fransızca ve İngilizce biliyor. Kitap okumayı ve film izlemeyi seviyor. Pilates tutkunu Fırat, resim yapıyor. Evinin bir bölümünü stüdyoya çeviren Hande Fırat yağlıboya çalışıyor.