hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'den Yunanistan'a 1 milyar euro'luk uyarı!

  ABden Yunanistana 1 milyar euroluk uyarı
  expand

  Euro Bölgesi, seçimlerin ardından siyasi belirsizliğe gömülen Yunanistan'a ilk somut uyarısını, kurtarma paketinin ilk diliminden 1 milyar euro'yu bloke ederek yaptı.

  Euro Bölgesi'nin geçici kurtarma fonu EFSF'den yapılan açıklamada, Yunanistan'ı kurtarma paketinden 5,2 milyar euro'luk ilk taksidin 4,2 milyar eurosunun bugün serbest bırakıldığı belirtildi.

  Açıklamada, taksitin kalan 1 milyar eurosuna hazirana kadar ihtiyaç olmadığı ve Yunanistan'ın mali ihtiyaçlarına bakılarak bu ödemenin yapılabileceği kaydedildi.

  Hafta başında Brüksel'de toplanacak olan Euro Bölgesi maliye bakanlarının kalan 1 milyar euronun akıbetine karar vermesi bekleniyor.

  Bu arada Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, Yunanistan'da AB IMF paketine bağlı bir hükümet kurulması gerektiğini vurgulayarak, "Yunan halkına durumun ciddi olduğunu ve eğer serbest bırakılacak paketi kurallara uygun şekilde yönetecek işleyen bir hükümet kurulmazsa AB ülkelerinin 130 milyar euro'nun bir dilimini bile ödemeyebileceğini söylemem gerekiyor" dedi.

  Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble da, "Biz nasıl Yunanistan'a taahhütlerimize bağlıysak aynı şekilde onların da taahhütlerine sıkı şekilde bağlı istikrarlı bir hükümet kurmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA