Euro Bölgesi yeniden resesyona giriyor

Euro Bölgesi yeniden resesyona giriyor

Euro Bölgesi yeniden resesyona giriyor

Avrupa Komisyonu'nun mali işlerden sorumlu yetkilisi Olli Rehn, mali piyasalardaki iyileşme sinyallerine rağmen 2012'de Euro Bölgesi'nde ekonominin yüzde 0,3 küçüleceğini açıkladı.

Yunanistan ekonomisinin de bu yıl yüzde 4,4 küçüleceği ve deflasyon dönemine gireceği tahmininde bulundu.

Avrupa Komisyonu, AB ekonomik görünümüne dair ara raporunda, Yunanistan'da ekonomik durgunluğun 2011 sonbaharında yapılan yüzde 2,8 küçülme tahminlerine göre daha da derinleşeceğini kaydetti.

Ekonominin tüketici ve işletmelerin düşük güven riski ile karşı karşıya kalacağını bildiren komisyon, iş gücü piyasasının yeniden yapılandırılması ve özel sektördeki maaş kesintilerinin bir sonucu olarak iç ve dış talepte düşüş olacağı tahmininde bulundu.

Daha düşük işgücü maliyetlerine karşın son üç yıla oranla ihracatın daha az dinamik olacağını kaydeden Komisyon, ithalatın da düşeceğini öngördü.

AB yetkilileri gelirler ve tüketimdeki düşüş nedeniyle Yunanistan'ın bu yıl yüzde 0,5 deflasyon yaşayacağını kaydetti.

Avrupa Komisyonu işgücü pazarının "acı dolu" bir düzeltme periyotuna girdiğini, işsizliğin 2012 yılında da artmaya devam edeceğini bildirdi.

Asgari ücret yüzde 22 oranında indirilirken işgücü maliyetlerinin gelecek üç yıl içinde ortalama yüzde 15 oranında azalacağını kaydeden komisyon, hükümetin asgari ücreti indirme kararının iç pazarda güçlükleri arttıracağını ve kısa dönemde istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirtti.

Ancak yapısal reformların orta vadede istihdam üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı beklentisini dile getiren komisyon, AB ekonomisi bu yıl durağan bir seyir izlerken, Euro Bölgesi ekonomilerinin ise yüzde 0,3 oranında küçüleceği tahmininde bulundu.
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber