hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunanistan'a destek yüzde 85.8

  Yunanistana destek yüzde 85.8
  expand

  Yunanistan kritik sınavlardan birini daha geçti. Kreditörlerin yüzde 85.8'i borçların silinmesini sağlayan tahvil takasını kabul etti.

  Yunanistan hükümetinin Özel Sektör Katılımı (PSI) olarak bilinen tahvil takası anlaşmasına katılım oranı yüzde 85,8 oldu.

  Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, ellerinde Yunan tahvili bulunan özel kreditörlerin yüzde 85,8'inin anlaşmaya dahil olmayı kabul ettiğini, anlaşmayı kabul eden özel kreditörlerin elindeki Yunan tahvillerinin tutarının 172 milyar euro'yu bulduğunu bildirdi.

  Bakanlık, geriye kalan özel kreditörlerin anlaşmaya katılımını sağlamak için yasal yolları kullanacağını, kolektif eylem hükümleri (CAC) olarak bilinen yasanın devreye sokulmasıyla katılım oranının yüzde 95,7'ya (197 milyar euro'ya) çıkacağını kaydetti.

  Euro Bölgesi maliye bakanları arasında bugün düzenlenecek telekonferansta programın sonuçları değerlendirilecek.

  PSI ile Yunanistan'ın özel sektöre olan 206 milyar euro'luk borcunun 107 milyar euro kadarının silinmesi amaçlanıyor.

  Takas 12 Mart'ta

  Anlaşmaya göre, ülkenin özel sektör kreditörleri, ellerindeki tahvilleri nominal değerleri üzerinden yüzde 53,5 kayıpla, daha uzun vadeli ve düşük faizli yenileriyle değiştirecek. Kreditörlerin reel kaybı yüzde 70 olacak.

  Yunan yasası altındaki 177 milyar euro'luk tahvillerin takası 12 Mart'ta yapılacak ve resmi programa göre aynı gün Euro Grubu'nda görüşülecek. PSI anlaşmasıyla Yunanistan 20 Mart'ta vadesi dolacak 14,4 milyar euro'luk eski tahvillerin itfasından da kurtulacak.

  Anlaşmaya varılması, AB ve IMF tarafından Yunanistan için hazırlanan 130 milyar euro'luk ikinci kurtarma paketinin ön koşulu olarak gösterilmişti.

  AB borç takasından memnun


  Bu arada borç takası Avrupa Birliği'ni memnun etti.

  AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, yazılı açıklamasında, "Yunanistan'daki gönüllü borç takasına yüksek katılım oranından çok memnun oldum. Bu, geçen ay üzerinde uzlaştığımız Yunanistan'a ikinci kurtarma paketine güçlü destek anlamına geliyor" dedi.

  Rehn, "Şimdi Yunan makamlarının ekonomik ıslah programına güçlü taahhütlerini sürdürmelerini ve paketi dikkatlice ve zamanlıca uygulamalarını bekliyorum. Bu program Yunanistan'da sürdürülebilir büyümeyi ve istihdamı destekleme çabalarımızın köşe taşı ve kaçırılmayacak bir fırsattır" ifadesini kullandı.

  Tahvil takasıyla Yunanistan'ın özel sektöre olan 206 milyar euro'luk borcunun yüzde 53,5'inin silinmesi, faiz oranının düşürülmesi ve vadenin uzatılması hedefleniyor.

  Atina'nın başarılı borç takas operasyonunun ardından bugün telekonferans toplantısı yapacak olan Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'a 130 milyar euro'luk ikinci kurtarma paketinin serbest bırakılması için hazırlıkları hızlandırmaları bekleniyor.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA