Aday öğrenciler dikkat! Tercih listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmeli?

YGS-LYS sürecini atlatan adaylar için bir başka zorlu süreç olan tercih dönemi sürecine kısa bir zaman kaldı. Bu dönemde yapılan değişiklikleri unutmamak gerekiyor. İşte yapılan değişiklikler ve aday öğrenciler için tercih dönemi tavsiyeleri.Geçtiğimiz yıl Tıp ve Hukuk alanlarına baraj sınırlaması getirilmişti.

Baraj Sınırlaması

Bu alanlara ek olarak alınan karar ile bu yıl Mühendislik ve Mimarlık alanları içinde baraj sınırlaması getirildi. Baraj sınırlaması Mühendislik alanında Su Ürünleri, Ziraat ve Orman Mühendisliğini kapsamamaktadır.

Yapılan baraj değişikliklerinden Kıbrıs Üniversiteleri muaf tutulmuştu fakat bu yıl Kıbrıs Üniversitelerinde de baraj uygulaması geçerli olacak. Baraj sınırlamaları ise şu şekilde;

Tıp: 40 bin
Hukuk: 150 Bin
Mühendislik: 240 Bin
Mimarlık: 200 Bin

Tercih Hakkı Azaltıldı

Önceki senelerde 30 olan tercih hakkı sayısı bu yıl 24'e düşürüldü.

Bazı Bölümlerin Puan Türü Değişti

Birçok bölümün puan türü değişti. (Puan türü değişen bölümlerin listesi haberimizin devamında verilecektir.)

Puan mı önemli başarı sırası mı?

Adaylar tercih listesini oluştururken puana göre mi yoksa başarı sırasına göre mi oluşturmak konusunda bir hayli kararsız. Bu noktada önceliğin başarı sırası olduğu unutulmamalıdır. Adayların yerleştirmeleri başarı sıralarına göre yapılmaktadır.

Başarı Sıranıza Göre Yerleşebileceğiniz Üniversiteleri ve Bölümleri Buradan Görüntüleyebilirsiniz

Tercih sıralamasının bir önemi var mı?

Birçok öğrenci tercih listesini hazırlarken, büyük bir yanlışa düşmekte. Aday öğrenciler eğer ki belirli bir programa ait tercihini gerilere yazarsa, başarı sırası kendisinden kötü olan adayın, tercihini ön sıralara yazdığı için onu geçebileceğini ve yerleşen öğrencinin onun olacağını düşünmekte. Adaylar bu konuda rahatlayabilir çünkü böyle bir durum söz konusu değil.

Bir programa yerleştirme yapılırken adayların başarı sıraları baz alınmaktadır. Programa yerleşebilmeniz için, en önemli şart başarı sıranız. Tercih listenizde kaçıncı sıraya yazdığınızın bir önemi yok.

Tercih Sıralaması Nasıl Yapılmalı?

Bu konuda öğrencilere genel olarak şu şekilde tavsiyede bulunulmakta. İlk sıralara yerleşme şansınızın daha düşük olduğu üniversiteler / programlar yazılır. Bunların arkasına kazanma ihtimalinizin daha yüksek olduğu programlar / üniversiteler yazılır. Bunlarında arkasına ise eğer ki garantiye almak istiyorsanız, sıralamanızın daha gerisindeki program ve üniversiteler yazılır.

Yeni Açılan Bölümlere Dikkat!

Üniversitelerde yeni bölümler açıldığında bu bölümlerin taban puanları belirsizdir. Bu programlar aslında birazda şansınıza bağlıdır. Geçtiğimiz yıllarda örneklerini incelediğimiz zaman, birçok aday çok tercih edilmez veya puanı düşük olur mantığıyla programı yazmış ve programın puanı beklenenin üstünde gelmiştir. Aynı şekilde kimi zamanlarda ise programın puanı beklenenden düşük geldiği de olmuştur.

Kontenjanlar Arttı!

Aday öğrencileri sevindirecek bir haberde Yükseköğretim Kurulu'ndan geldi. Geçen yıla oranla kontenjanda yüzde 5,27'lik artış yaşandı. Toplam kontenjan 867 bin 191 oldu.

Tercih Döneminin Tarihi Değişti

Yükseköğretim Kurulunca, 26 Temmuz - 2 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan tercihlerin 29 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasına alınması kararlaştırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS