Adım adım tercih robotu kullanım rehberi!

  1. ÜniversiteRehberim
Adım adım tercih robotu kullanım rehberi!

Milyonlarca öğrencinin gelecek planlamalarını etkileyecek olan üniversite/bölüm tercihlerine artık çok kısa bir süre kaldı. Öğrenciler bu dönemde tahmini olarak kazanabilecekleri bölüm ve üniversiteleri görüntülemek için tercih robotlarını kullanmakta. Öğrenciler için CNN Türk ve Üniversite Tercih Merkezi iş birliğiyle hazırlanan 2017 üniversite bölüm tercih robotu, öğrencilere adım adım yerleşebilecekleri bölüm ve üniversite listesini sunmakta. Sisteme kayıt olan öğrenciler, 2017 ÖSYS kılavuzuna göre güncellenmiş, tercih robotunu kullanarak, tahmini olarak yerleşebilecekleri bölüm ve üniversitelerin listesini görüntüleyebilmekte. İşte adım adım tercih robotu'nun kullanım kılavuzu.Öğrenciler tercih robotları sayfasına giriş yaptıklarında 4 adet tercih robotu ile karşılaşmakta. Bu robotlardan detaylı tercih robotları öğrencilere kullanım açısından büyük kolaylıklar sağlamakta. Detaylı tercih robotu'nun en büyük artısı, öğrenci tarafından adım adım kullanılması. Öğrenci açılış sayfasından Lisans veya önlisans tercih robotunu seçerek, bir sonraki adıma geçebilmekte.
İkinci adımda öğrencilerin karşısına; Tercihlerimi ÖSYS sonuç belgeme göre yapmak istiyorum veya ÖSYS sonuç belgemi kendim oluşturarak tercih yapmak istiyorum. Şeklinde iki farklı seçenek gelmekte. Dileyen öğrenciler ilk seçeneği işaretleyerek, sınav sonuç belgelerini otomatik olarak sisteme yükleyebilirler. Bizler diğer seçeneği işaretleyerek, sınav sonuç bilgilerimizi elle girmek üzere ileri diyerek diğer sayfaya geçiş yapıyoruz.
Açılan yeni sayfada öğrenciler tercih yapmayı düşündükleri puan türlerinde elde etmiş oldukları başarı sıralarını girmekte. Sınav sonuç bilgileri girildikten sonra ileri diyerek bir sonraki adıma geçiş sağlanmakta.
Öğrenci sınav sonuç bilgilerini girdikten sonra, ileri dediğinde karşısına üniversite tipleri çıkmakta. Öğrenci hangi tip üniversitelerde öğrenim görmeyi düşünüyorsa bu alanda işaretlemelerini yapabiliyor. İleri diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
Öğrenci, düşünmüş olduğu üniversite tiplerini işaretledikten sonra karşısına o tip üniversitelerin bulunduğu iller listesi gelmekte. Öğrenci, öğrenim görmeyi düşündüğü illeri bu alanda işaretleyebilmekte.
Bir sonraki adımda, öğrencinin işaretlemiş olduğu üniversite tipi ve illere göre karşısına üniversitelerin listesi gelmekte. Bu alanda öğrenci, düşünmüş olduğu üniversiteleri işaretleyebilmekte.
Bir sonraki aşamada ise, öğrencinin karşısına, başarı sırasını girmiş olduğu puan türüne bağlı bölümler gelmekte. Öğrenci bu alanda öğrenim görmeyi istediği bölümleri işaretleyebilmekte.
Yeni açılan sayfada ise öğrenci hangi puan türünde tercihlerini yapacağını işaretlemekte.
10 / 12
Adım adım tercih robotu kullanım rehberi!
Son aşama olarak öğrenci, vakıf üniversiteleri noktasında hangi burs tiplerine göre tercih yapacağını işaretlemekte. Ücretsiz olarak işaretlenen seçenekler ise devlet üniversitelerini ifade etmekte.
11 / 12
Adım adım tercih robotu kullanım rehberi!
Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından, öğrencinin girmiş olduğu verilere göre yerleşebileceği tahmini üniversite ve bölümler listesi öğrencinin karşısına gelmekte.
Tercih Robotuna Erişim İçin
12 / 12
Adım adım tercih robotu kullanım rehberi!
Tercih Robotuna erişim sağlamak için;

http://www.cnnturk.com/universiterehberim/tercih-rehberi
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS