Ek tercih yerleştirmeleri hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler!

Milyonlarca öğrencinin üniversite hayatını belirleyen YKS tamamlandı ve öğrenciler YKS sonuçlarına göre üniversite/bölüm tercihinde bulundular. Peki yerleşemeyen öğrenciler şimdi ne yapacak? İlk tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler için yapılacak olan ek tercih dönemine kısa bir süre kaldı. ÖSYM'nin açıklayacağı kılavuza göre öğrenciler boş kontenjanları görebilecek. Öğrenciler bu boş kontenjanlardan faydalanarak ek tercih işlemlerini yapabilecek. Peki ek yerleştirmeler hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler neler? Ek tercih yapacak öğrenciler, tercih yaparken nelere dikkat etmeli?Ek tercih döneminde sadece bir programa yerleşemeyen öğrenciler faydalanabilir. Buna göre bir üniversite/programı kazanıp kaydolmayan öğrencilerde ek yerleştirmelerden faydalanamaz, tercih yapamaz.

Ek tercihlerde dolmayan bölümler ve dolduğu halde kayıtlanmanın eksik kaldığı bölümler bulunmaktadır. Öğrenciler bu bölümleri tercih edebilirler.

Ek tercih kılavuzunda eğer bir bölümün taban puanı açıklandıysa o bölümü sadece o puandan daha yüksek puana sahip olan öğrenciler tercih edebilir.
Ek tercih döneminde de öğrencilerin tercih hakkı 24 olarak belirlendi.

Öğrenciler tercih işlemlerini yaptıktan sonra tercih ücretlerini ÖSYM’nin belirtmiş olduğu hesaplara yatırmalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS