Özel Yetenek Bölümlerine Nasıl Öğrenci Alınır?

  1. ÜniversiteRehberim
Özel Yetenek Bölümlerine Nasıl Öğrenci Alınır?
Özel Yetenek Bölümlerine Nasıl Öğrenci Alınır?

Bu günlerde en çok gündemde olan sorulardan biri de “Özel Yetenek Sınavları Nasıl Öğrenci Alıyor?” soruyu Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Nazik Kösegil işte böyle yanıtladı: “Ülkemizde üniversiteler iki şekilde öğrenci kabul etmektedir. Birincisi ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme, ikincisi ise üniversitelerin kendi bünyeleri dahilinde yaptıkları özel yetenek sınavlarıdır.”

Kösegil, “Merkezi yerleştirmede ölçüt öğrencinin yerleştirme başarı sırası iken, Özel Yetenek sınavlarında ise ölçüt öğrencinin YGS puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı, Özel Yetenek sınavı performansı varsa özgeçmişi değerlendirilerek öğrenci alımı yapılır.

Aday YGS sınavının herhangi bir puan türünde 150 puan barajını aştıysa Özel Yetenek sınavlarına başvuru hakkına sahiptir. Fakat üniversiteler senato kararları ile kendi Özel Yetenek sınav baraj puanlarını arttırabilirler. Adaylar merak ettikleri bölümlerin hangi üniversitelerde olduğuna ve kontenjanlarına Özel Yetenek sınavı ile öğrenci kabul ettiğini ÖSYM’nin sitesinde yayınlanan ÖSYS Kontenjan kılavuzunda Tablo-5’ten bakabilirler.

Tercih listesinde Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümler yazılmaz. Bu programlara başvuru yapmak için, bizzat okula sınav sonucu ile başvuru tarihlerinde gidilir. Aday hem merkezi yerleştirme ile yerleştirildiğinde ve hem de Özel Yetenek Sınav sonucunda başarılı olarak okula giriş imkanına sahip olduğunda, ikisinden birini tercih etmek adayın kendisine kalmıştır” dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS