{$ day.Temps.HighTemp $} °

Uluslararası öğrenci kontenjanları artıyor

Uluslararası öğrenci kontenjanları artıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni bir karar alındı. Karar devlet-vakıf tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde alındı. Konuyla ilgili YÖK Başkanı Yekta Saraç bir açıklamada bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni karar alındı. Buna göre; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda bulunan ‘’programların kontenjanlarının en fazla %50’sine kadar yurtdışından öğrenci kabul etme sınırlaması’’ ortadan kaldırıldı.

Tıp ve Diş Hekimliği programları için bazı istisnalar mevcut. Bu iki program için YÖK açıklamasında şunları belirtti;

“Tıp ve Diş Hekimliği programları" içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bazı istisnai şartlar getirildi. Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS Kılavuzundaki bir önceki yıla ait kontenjanının %50'si ile sınırlandırılıyor. Bununla birlikte belirli koşulları ve kriterleri sağlayan üniversiteler, uluslararası öğrenciler için” ayrı bir sınıf açarak” bu iki programa bu oranın üstünde de öğrenci kabul edebilecek. Bu ayrı sınıf için gerekli staj ve klinik uygulamalar, laboratuvarlar ve teçhizatlar için yükseltilmiş belli şartlar ve mekan kriterleri aranacak, ayrıca vakıf yükseköğretim kurumları için bir önceki yılın denetleme raporu ve müeyyide uygulanıp uygulanmadığı da dikkate alınacak. Devlet ve Vakıf üniversitelerinde açılan bu ek sınıflar her yıl en az bir kere denetlenecek.

Yapılan değişiklikle ilgili YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamasında ‘’ 4 yıl önce 40 binli rakamlarda olan ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısının bugün 148 bin’e ulaşmış olması Yeni YÖK'ün izlediği bu uluslararasılaşma politikasının açık bir başarısıdır.’’ İfadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS