Üniversite tercihinde nelere dikkat edilmeli?

Üniversiteli olma yolunda zorlu sınav sürecini geride bırakan adaylar için, bir başka zorlu süreç olan üniversite/bölüm tercih süreci başladı. Peki tercihler yapılırken nelere dikkat edilmeli?Daha sonra pişman olmamak adına, tercih listesi hazırlanırken birçok faktöre dikkat edilmeli. Bu faktörlerden bazılarını ve detaylarını sizler için derledik.

Konum

Üniversite tercihinde önemli konulardan bir tanesi de yaşanılacak şehir tercihidir. Bu noktada birçok öğrenci, üniversite hayatında yaşadığı yerde mutsuz olduğu için tekrar sınava hazırlanmaya başlamakta.Böyle bir pişmanlığı yaşamamak adına, tercih edilecek üniversitenin yanı sıra yaşanılacak şehrinde araştırılması gereklidir.

Akademik kadro

Üniversiteler web sitelerinde bölümlere göre akademik kadrolarını detaylı bir şekilde paylaşmaktadır. Aday öğrenciler mutlaka bölümün akademik kadrosunu incelemedir. Bu noktada üniversiteler karşılaştırılırken, akademik kadrolar sizin için önemli bir rehber olabilir.

Burs Oranları

Vakıf Üniversitesi düşünen öğrenciler, üniversitelerin kendi bünyelerinde sağlamış olduğu bursları iyi bir şekilde incelemedir. Bu noktada ciddi yanılmalar olabilmekte. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

LYS Puanınıza Göre Kazanabileceğiniz Üniversiteleri ve Bölümleri Buradan Görebilirsiniz.

Bazı üniversiteler, öğretmen, savcı gibi meslek sahiplerinin 1. Dereceden yakınlarına burs imkanı sağlamaktadır, fakat bu burstan yalnızca belli oranda ÖSYM bursu alan öğrenciler faydalanabilmekte. Bu noktada mutlaka üniversite ile görüşülmeli, net bilgiler alınmalı.

Kampüs Olanakları

Üniversiteler sadece derslerin işlendiği binalardan oluşmamakta. Derslerin olmadığı süre zarfında, üniversite düzenlenen etkinliklere katılabilir, hem kendinizi geliştirebilir hem de eğlenebilirsiniz. Bu noktada üniversitenin kampüs olanaklarına ve kulüplerin aktifliğine dikkat.

Üniversite tercihinde kararınızı verdiniz. Peki tercih listesi nasıl hazırlanmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Adaylar tercihlerini puanlarına göre mi yoksa başarı sıralarına göre mi yapmak konusunda kararsız kalmakta. Burada esas olan şey başarı sırasıdır.

Tercih edilecek üniversiteler belirlendikten sonra önemli bir hususta, sıralama nasıl yapılmalı? Bu noktada öğrenciler tamamen özgürler. Tavsiye edilen yöntem ise şu şekildedir, ilk tercihler gelmesi zor olan programlar arkasına gelme ihtimali yüksek olan programlar, Onunda arkasına ise açıkta kalınmak istenmiyorsa, daha garanti seçenekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS