YKS başvuru işlemleri nasıl yapılacak? YKS başvurularında nelere dikkat edilmeli?

  1. ÜniversiteRehberim
YKS başvuru işlemleri nasıl yapılacak? YKS başvurularında nelere dikkat edilmeli?

Milyonlarca öğrencinin beklediği, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzu ÖSYM’nin resmi internet sitesinden paylaşıldı. Eğitimciler ve öğrenciler yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgiye 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzundan ulaşabilmekte. Peki 2018 YKS başvuruları nasıl yapılacak? 2018 YKS başvurularında nelere dikkat edilmeli?Kılavuza göre bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta öğrenim görmekte olan aday öğrenciler, başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapabilmekte.
3 / 10
YKS başvuru işlemleri nasıl yapılacak? YKS başvurularında nelere dikkat edilmeli? ©Arşiv
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapabilmekte.
Bireysel başvuruda bulunacak adayların geçerli fotoğrafının son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş olup, ÖSYM tarafından reddedilmemiş olması gerekmekte. Bunun yanı sıra geçerli eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup, bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmamalı.
MEB e-okul kaynaklı eğitim bilgileri ile ilgili güncelleme yapılması gereken adaylardan, son sınıf düzeyinde bulunan öğrenciler konuyla ilgili okullarına, mezun öğrenciler ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurabilir.
Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretlerini yatırabilirler. Sınav ücretini belirlenen süre zarfında yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak.
Başvuru formunda adaylar aşağıda belirtilen alanları dolduracak;
T.C. Kimlik Numarası, Adı, Soyadı, Baba Adı, Anne Adı, Doğum Tarihi, Cinsiyeti, Doğum Yeri, Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl/İlçe, Uyruğu, Yazışma Adresi, Telefon Numarası, E-Posta Adresi, Okul Adı ve Kodu, Okul Türü ve Kodu, Alan Adı ve Kodu, Dal Adı ve No, Okul Numarası, İlgili Ortaöğretim Kurumuna Kayıt Tarihi, Mezuniyet Tarihi, Not Sistemi, Diploma Notu/Puanı, Öğrenim Durumu ve Kodu, Sınav Merkezleri, TYT Sosyal Bilimler Testi ile AYT Sosyal Bilimler-2 Testinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sorularını veya İlave Felsefe/Felsefe Grubu Sorularını Cevaplandırma Durumu, Sınav Yabancı Dili, Kılavuz Koşullarını Okudum Kabul Ediyorum, Oturum Bilgileri, Sağlık/Engel Durumu Bilgileri, İnternet Erişim Şifresi İsteği, Adayın İmzası.

ÖSYM, bu alanlar hakkında kılavuz içerisinde bilgilendirme yazıları yazdı.
Uzmanlar, öğrencileri kılavuzu iyi bir şekilde incelemeleri konusunda uyarıyor.
Aday öğrenciler, 208 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuru Kılavuzuna ÖSYM’nin resmi internet adresi olan osym.gov.tr adresinden ulaşabilmekte.
10 / 10
YKS başvuru işlemleri nasıl yapılacak? YKS başvurularında nelere dikkat edilmeli?
2018 YKS başvuruları 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında devam edecek.
{$ nextTitle $}
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS