YKS öğrencileri dikkat! Sınav puanınızın hesaplanması için bu testlerden belirli puanı geçmeniz gerekiyor!

  1. ÜniversiteRehberim
YKS öğrencileri dikkat! Sınav puanınızın hesaplanması için bu testlerden belirli puanı geçmeniz gerekiyor!

Milyonlarca öğrencinin geleceğini belirleyecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvuru kılavuzu, dün ÖSYM’nin resmi internet adresinden paylaşıldı. Kılavuzun en çok dikkat çeken kısmı ise, kılavuzun 46. Sayfasında bulunan ‘’Ağırlıklı Puanların Hesaplanabilmesi İçin Hangi Testlerden En Az Kaç Ham Puan Almak Gerekir’’ başlıklı kısımdı. Peki bunun anlamı nedir? Öğrenciler nelere dikkat etmeli? İşte 2018 YKS başvuru kılavuzunun en çok dikkat çeken kısmı.2 / 10
YKS öğrencileri dikkat! Sınav puanınızın hesaplanması için bu testlerden belirli puanı geçmeniz gerekiyor! ©Arşiv
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzunun paylaşılması ile birlikte milyonlarca aday öğrenci ve alanla ilgili eğitimciler kılavuzu incelemeye başladı. Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan YKS’nin en çok dikkat çeken kısmı ise ‘’Ağırlıklı Puanların Hesaplanabilmesi İçin Hangi Testlerden En Az Kaç Ham Puan Almak Gerekir’’ kısmı oldu.
Yeni sistemle beraber adayların puanlarının hesaplanabilmesi için belirli testlerden mutlaka puan almaları gerekmekte. İşte puan türlerine göre adayların mutlaka puan alması gereken testler.
Adaylar TYT puan türünde, puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe ve Temel Matematik testinin ikisinden de 0,5 ham puan almaları gerekmekte. Aksi halde adayların TYT puanı hesaplanmamakta.
İlk sınav olan TYT adaylar için oldukça önemli çünkü burada barajı geçemeyen adaylar AYT ve Dil sınavlarına katılamayacak.
Adaylar sayısal puan türünde, puanlarının hesaplanabilmesi için TYT’de Türkçe ve Temel Matematik, AYT’de ise Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden 0,5 ham puan almaları gerekmekte.
Adaylar eşit ağırlık puan türünde, puanlarının hesaplanabilmesi için TYT’de Türkçe ve Temel Matematik, AYT’de ise Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerinden 0,5 ham puan almaları gerekmekte.
Adaylar sözel puan türünde, puanlarının hesaplanabilmesi için TYT’de Türkçe ve Temel Matematik, AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden 0,5 ham puan almaları gerekmekte.
Adaylar dil puan türünde, puanlarının hesaplanabilmesi için TYT’de Türkçe ve Temel Matematik, AYT’de ise yabancı dil testinden 0,5 ham puan almaları gerekmekte.
10 / 10
YKS öğrencileri dikkat! Sınav puanınızın hesaplanması için bu testlerden belirli puanı geçmeniz gerekiyor!
Adaylar bu puanlara ulaşamadıkları takdirde ilgili puan türünde puanlarının hesaplanmayacağı ÖSYM tarafından paylaşılan 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzunda belirtildi.
{$ nextTitle $}
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS