Mars'ta hayat var mı? NASA'dan heyecan yaratan keşif!

Video: Mars'ta hayat var mı? NASA'dan heyecan yaratan keşif!
<a class="in-news-link" href="/mars" target="_blank" title="Mars haberleri">Mars</a>'ta yaşamın kanıtı olabilecek organik maddelere rastlandı. <a class="in-news-link" href="/nasa" target="_blank" title="NASA haberleri">NASA</a>'dan gelen açıklama bilim dünyasında heyecan yarattı.

Mars'ta yaşamın kanıtı olabilecek organik maddelere rastlandı. NASA'dan gelen açıklama bilim dünyasında heyecan yarattı.

Mars'ta yaşam var mı? NASA'nın son keşfi bu soruyu yeniden gündeme getirdi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre; Kızıl Gezegen'de 2012'den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı Gale Krateri'nin tabanını inceledi. Yaklaşık 3,5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler buldu. Araştırmacılar, Mars'ta bulunan organik maddelerin eski bir yaşam kanıtı ya da yaşam için bir besin kaynağı olarak değerlendirilebileceğini belirtti. NASA'dan bir yetkili de "Eğer herhangi bir zamanda yaşam vardıysa, gelecekteki misyonlarla eski yaşam belirtilerini bulabilme şansı yükseldi" dedi. 

Diğer yandan, Curiosity'nin Mars atmosferindeki mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı açıklandı.

Yeni bulgular Mars'ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu, hatta hala bulunuyor olabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Her iki çalışma da Science dergisinde yayımlandı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS