hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya operasyonu böyle gördü

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'nin IŞİD'e yönelik hava operasyonu dünya medyasında geniş yer buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya medyası, Türk jetlerinin Suriye'deki IŞİD mevzilerine yönelik hava operasyonunu “flaş gelişme” olarak duyurdu. İlk olarak AP ve Reuters'ın geçtiği haber, dünyanın saygın medya kuruluşları tarafından da paylaşıldı.

  İşte dünya medyasından Türkiye'nin IŞİD operasyonu;

  Assocıated Press

  AP, TRT’ye dayandırdığı haberinde, “Türk savaş uçakları, Suriye’de IŞİD hedeflerini vurdu” ifadesini kullandı. Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal etmediğinin belirtildiği haberde, operasyonun, IŞİD militanlarının Suriye’den açtığı ateşle bir Türk askerini öldürmesinden bir gün sonra geldiği” vurgulandı. AP sonraki haberlerinde, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaya yer verdi. Diyarbakır Hava Üssü'nden kalkan F-16'ların, Kilis'te sınır hatta boyunca IŞİD hedeflerini akıllı bombalarla vurduğu" aktarıldı.

  Reuters
  Reuters ise bir Türk güvenlik yetkisine dayandırdığı haberi, “Türk savaş uçakları, Cuma günü erken saatlerde, sınırı geçmeden Suriye’deki dört IŞİD hedefini vurdu” ifadesiyle geçti. Reuters da haberinde hava harekâtının bir askerin şehit edilmesinden bir gün sonra yapıldığını hatırlattı.

  AFP
  Fransız Haber Ajansı, Başbakanlık’ın açıkmasını baz aldığı haberinde, “Türkiye jetleri, Cuma günü erken saatlerde ilk kez Suriye’deki IŞİD cihatçılarını bombaladı” ifadesini kullandı. Haberde, harekâtın, IŞİD'in 2013 yılında Irak ve Suriye'de alan kazanmaya başlamasından bu yana Türkiye tarafından düzenlenen ilk operasyon olduğu vurgulandı.

  BBC
  İngiliz yayın kuruluşu BBC de operasyonu Başbakanlık'ın açıklamasının ardından duyurdu. "Türkiye hükümeti, Suriye'deki IŞİD hedeflerini bombaladığını açıkladı" spotuyla geçtiği haberde BBC, önceki gün bir askerin hayatını kaybettiği IŞİD saldırısına ve pazartesi günü yaşanan Suruç katliamına vurgu yaptı.

  Guardian
  Türkiye’nin Suriye'de IŞİD hedeflerine ilk sınır ötesi hava operasyonunu gerçekleştirdiğini belirten İngiliz gazetesi Guardian, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin IŞID militanlarına yönelik operasyonuna geniş yer vererek, Türkiye’nin İncirlik Üssü'nün koalisyon tarafından kullanılmasını daha önce reddetmesine rağmen, Türk askerinin şehit düşmesiyle birlikte harekete geçtiğini yazdı. Gazete ayrıca Türkiye’nin hali hazırda 1 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacıyı barındırdığı ve Suriye ile sınırının 900 km olduğunu hatırlattı.

  Times
  The Times gazetesi de “Türk jetleri Suriye’deki İslam devletine savaş açtı” başlıklı haberinde, Türkiye jetlerinin Suriye’de IŞİD hedeflerine ilk kez sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirdiğini yazarak, üç F-16’nın Diyarbakır’dan havalanarak terör örgütüne karşı bir operasyon başlatıldığını, Havar sınırı yakınında üç menzilin hedef alındığını belirtti. Gazete bunun IŞİD’e karşı gerçekleştirilen en geniş operasyon olduğunu ifade etti.

  Focus: Türk jetleri ışid hedeflerini bombalıyor

  Focus dergisi Türkiye'nin ilk kez IŞİD hedeflerini bombaladığını duyururken Başbakan Davutoğlu'nun operasyon ile ilgili açıklamalarına yer verdi. Hedeflerin Kilis yakınlarındaki Havar köyü civarında olduğunu bildiren dergi, Erdoğan-Obama telefon görüşmesi sonrası İncirlik Havaüssü'nün IŞİD'e karşı operasyonlara açıldığını belirtti.   

  Spiegel: Türkiye hava üssünüIŞİD'le mücadelede kullandıracak

  İncirlik Hava Üssü'nün IŞİD'le mücadele operasyonlarında kullanıma açılmasını başlık yapan dergi konu ile ilgili haberinde, bu gelişmenin Erdoğan-Obama telefon görüşmesi sonucunda gerçekleştiğini vurguluyor. Dergi, Suriye Bağımsız İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) çatışmaların 'Suriye'den Türkiye'ye girmeye çalışan bir kişiye Türk askerlerinin ateş açması sonrası başladığı' iddiasına yer veriyor. Bu çatışmada 2 IŞİD'linin öldürüldüğü ve 4 Türk askerinin yaralandığını belirtiliyor.    

  Die Zeit: Türk jetleri ilk kez ışid'i bombalıyor

  Almanya'nın sayılı gazetelerinden die Zeit ise Türk jetlerinin IŞİD hedeflerini bombalamasını haberde başlık olarak kullanırken, Ankara hükümetinin ulusal güvenlik konusundaki kararlılığını vurguluyor. Gazete, Suruç katliamının Türk hükümetinin durumu yeniden değerlendirmesine yol açtığına dikkati çekiyor. Die Zeit, İstanbul'daki güvenlik operasyonlarını da okuyucularını duyurdu.

  Frankfurter Allgemine Zeitung: IŞİD Türkiye'nin sabrını taşırdı

  Frankfurter Allgemine Zeitung gazetesi ise haberinde, Türkiye'nin IŞİD'e  yeterince göz yumduğunu iddia ederken son olayların Türkiye'nin sabrını taşırdığını yazdı. Gazete, Türk jetlerinin IŞİD hedeflerini bombalaması ile ilgili olarak Davutoğlu'nun açıklamalarına yer verdi.

  Bavyera radyosu: Erdoğan için Esad'ın düşürülmesi IŞİD'den daha önemliydi

  Bavyera Radyosu'nda yapılan haberde, Suruç katliamına kadar Erdoğan'ın IŞİD konusunda etkili bir mücadeleye istekli görünmediği iddia edilirken 'onun için Esad'ın düşürülmesi her şeyden önemliydi. Amerika'nın Esad'ın düşürülmesinden önce IŞİD'le mücadeleyi öncelikli görmesi onu rahatsız ediyordu' dendi.  İncirlik hava üssünün IŞİD operasyonlarına açılmasını da olumlu olarak niteleyen radyo yorumcusu 'Amerikan uçakları artık daha kolayca ve hızlı hedeflere ulaşabilecek, hatta helikopterlerle operasyonlar yapılabilecek' dedi.      

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow