10 büyükelçi nasıl geri adım attı? Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK'te anlattı

10 büyükelçi nasıl geri adım attı? Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK'te anlattı

CNN TÜRK yayınına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 büyükelçinin açıklamalarıyla patlak veren krizin perde arkasını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatından sonra sınır dışı işlemlerine başladıklarını belirten Çavuşoğlu, "Tam kabine toplantısında bunu sunacaktık ki geri adım attılar" dedi. Söz konusu çıkışı yaptıktan sonra elçilerin pişman olduklarına dikkat çeken Dışişleri Bakanı, "Aralarında bavullarını toplayanlar bile oldu" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Elçileri sınır dışı etmek için çalışmalara başlamıştık" dedi. 10 büyükelçinin tepki çeken Kavala bildirisinden geri adımının perde arkasını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını cevaplandırdı. 10 büyükelçinin Kavala bildirisinden geri adım açıklamasına kadar geçen süreçte bilinmeyenleri aktaran Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bana bizzat 'Bu kişilerin sınır dışı edilmesi ile ilgili çalışmaları başlat. Sınır dışı etmemiz gerekiyor' dedi. Biz de bu talimat doğrultusunda çalışmaları başlattık. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir'deki konuşmasından sonra panik daha da derinleşti. Dışarıdan da soranlar oldu, başka ülkelerden de soranlar oldu 'Ne olacak?' diye. Öğrendiğimiz kadarı ile Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledikten sonra bavullarını toplamaya başlayanlar olmuş. Bu açıklamayı yapanlar nasıl geri dönebiliriz, bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler. Kimisi yardımcısını suçluyor. Hiçbir bilgi gizli kalmıyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çavuşoğlu bildirinin elçiliklerdeki genç diplomatlar tarafından başlatılan bir süreç olduğunu, büyükelçilerinse onay verdiğini aktardı. ABD başta olmak üzere bazı elçilerin de bildiri nedeniyle merkezden onay aldığını fakat açıklamanın arkasında Biden'ın olduğu iddialarının doğru olmadığını, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç'in oluşturduğu Nordik ülkelerin öncülük ettiğini söyledi. 

Dışişleri Bakanı bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için gerekli tedbirlerin de alınacağını belirtti.