239 kişiyi taşıyan uçak lazer silahıyla mı vuruldu?

239 kişiyi taşıyan uçak lazer silahıyla mı vuruldu?

Bundan yaklaşık 7 yıl önce. 8 Mart 2014'te Malezya'dan Çin'e gitmek üzere havalanan uçak, kalkıştan 40 dakika sonra kaybolmuş ve bir daha haber alınamamıştı. O uçakla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Uçağın lazer silahıyla vurulmuş olabileceği öne sürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

8 Mart 2014'te Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere havalanan uçak 227 yolcu ve 12 mürettebat taşıyordu. İçerisinde 14 farklı ülkenin vatandaşı olan uçak, yaklaşık 40 dakika sonra radardan kayboldu.

Yaklaşık dört yıl boyunca Hint Okyanusu'nun neredeyse her noktası tarandı. Uçağın parçalanmış olabileceği ihtimali üzerinde duran uzmanlar, aracın uçuş sırasında mı yoksa okyanus sularına çarparak mı parçalandığı konusunda kesin bir şey söyleyemedi.

Düşen malezya uçağıyla ilgili bir çok komplo teorisi üretildi. Bunlardan biri de uçağa dışarıdan müdahalede bulunulmuş olabileceğiydi. Uçağın kaybolmasından yaklaşık sekiz yıl sonra yayımlanan bir kitap ise, gündeme bomba gibi düştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kitabın yazarı uçağın Vietnam yakınlarındaki gizli bir operasyonda vurularak düşürüldüğünü yazdı. Yazarın iddiasına göre "MH370" sefer sayılı yolcu uçağı yeni bir lazer silahıyla vuruldu.

Uçağın kaybolduğu gün yeni bir lazer silah sisteminin test edildiğini belirten gazeteci, yolcu uçağının vurulmasının bir hata olabileceğini veya yanlış ellere gidecek özel kargonun durdurulması için hedef alındığını öne sürdü.

Kitapta uçağı kullanan pilotun meslektaşlarından biri, günler sonra aynı rotada uçtuğunu ve ekiplerin hassas bir arama operasyonu yürüttüğünü söylüyor.

Kaybolan uçakla ilgili bugüne kadar çok sayıda teori üretilmiş durumda. Ancak uçağın akıbetiyle ilgili hala kesin bir sonuca varılabilmiş değil.