28 yıl sonra Cıdır'a dönenler gözyaşlarını tutamadı

28 yıl sonra Cıdır'a dönenler gözyaşlarını tutamadı

İşgalden kurtarılan Dağlık Karabağ'da Şuşa yakınlarındaki Cıdır Ovası bir kez daha Azerbaycanlıların uğrak noktası haline geldi. CNN TÜRK ekibinden Sema Akbulut ve Yasin Kamaloğlu, Azerbaycanlıların yıllar sonra hasretlerini giderdikleri o anları görüntüledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

28 yıllık hasretten sonra topraklarına yeniden kavuşan Azerbaycanlılar gözyaşlarına boğuldu. CNN TÜRK ekibi, Dağlık Karabağ'ın Şuşa kenti yakınlarındaki Cıdır Ovası'ndaki bu duygu dolu kavuşmayı görüntüledi. Cıdır Ovası, Azerbaycan ordusunun stratejik öneme sahip Şuşa'yı işgalden kurtarması sürecinde kilit rol oynamıştı.

Cıdır Ovası'nın kültürel öneminin yanı sıra siyasi bir önemi de var. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ zaferi öncesinde işgal edilen ovada dans etmişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Şuşa ve Cıdır Ovası işgalden kurtarıldıktan sonra dünyaca ünlenen "Ne oldu Paşinyan, raks ediyordun?" sözlerini sarf etti. Aliyev ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan'ın Şuşa ziyareti sırasında Paşinyan'ın dans ettiği noktada birlikte halay çekmişti.