5 başkent başka şehre taşınıyor

5 başkent başka şehre taşınıyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Güney Kore, Endonezya, Mısır, Montserrat Adası ve Ekvator Ginesi başkentlerini taşıma kararı aldı. Şehirlerde artan nüfus en etkili faktörler olsa da, değişen iklim ve doğa felaketleri de başkentlerin taşınmasında büyük etken oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güney Kore, Endonezya, Mısır, Montserrat adası ve Ekvator Ginesi’nde artan nüfus, değişen iklim ve doğa felaketlerden dolayı başkentlerini başka şehre taşımaya kararı aldı. Karayipler'de Birleşik Krallığa bağlı Montserrat'ın başkenti Plymouth'ta 90'lı yıllarda yanardağı patlaması yaşanmıştı. Montserrat daha düzenli bir başkente sahip olma amacıyla başkenti adanın kuzeyindeki Little Bay'e taşıyacak.

Ekvator Ginesi'nde başkent Bioko adasında yer alıyor. İklim güvenliği ve enerji kaynaklarına yakınlık nedeniyle yeni başkent Ciudad De La Paz olacak.

Mısır'da başkenti Kahire’deyse en büyük problem nüfusun 20 milyonu aşması oldu. Nüfusunun 2050'de 40 milyona ulaşacağı tahmini, başkentin değiştirilmesiyle sonuçlandı. Yeni başkent inşasına başlayan ülke, şimdilik yeni başkentlerini "Yeni İdari Başkent" olarak isimlendirdi.

Endonezya’da ise başkent Cakarta, Borneo adasındaki Nusantara adlı kente taşınacak. Başkentini değiştirme kararının en büyük nedeniyse iklim değişikliği oldu. Çünkü Cakarta'nın yüzde 25'inin 2050'de deniz seviyesinin altına ineceği tahmin ediliyor.

Güney Kore’yse başkent Seul'u Kuzey Kore'ye coğrafi yakınlığı nedeniyle taşımak istiyor. Yeni başkentse Sejong şehri olacak. Şimdilik 5 bakanlık yeni şehirde hizmet veriyor. Tüm taşınma işlemlerininse 2030'a kadar tamamlanması bekleniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber