500 PKK'lı Sincar'da mı kaldı? "Teröristler Irak üniforması giydi" iddiası | Video

Video: 500 PKK'lı Sincar'da mı kaldı? "Teröristler Irak üniforması giydi" iddiası | Video

PKK terör örgütünün Sincar'ı terkettiği yönündeki iddialara Ankara mesafeli yaklaşmıştı. Bu temkinli duruşu destekleyecek bir iddia ortaya atıldı. 500 PKK'lı teröristin Irak güvenlik gücü üniforması giyerek Sincar'da kaldığı öne sürüldü.

Irak'ın PKK Sincar'dan çıkarıldı açıklaması sonrası gözler Ankara'nın yanıtındaydı. CNN TÜRK'e konuşan diplomatik kaynaklar açıklamanın yeterli bulunmadığını söyledi, "PKK'nın ilçe merkezi ve çevre mıntıkalarda dağa çekilmesiyse bu PKK ayrıldı demek değil" ifadelerini kullandı.

Ankara'nın mesafeli yaklaşımı sonrası bölgeden yeni bir iddia ortaya atıldı.

Erbil'den yayın yapan Rudav Televizyonunun haberine göre, Sincar'daki terör örgütü üyelerinden en az 500'ü Irak güvenlik güçlerine katıldı.

Irak gücü üniforması giyerek, bölgede görev alacağı öne sürüldü.

Irak Ordusu 9 Ekim'de Sincar'da konuşlanmaya başlamıştı. Türkiye'nin ihtiyatlı memnun olduğu anlaşma sonrası 6 bin Irak askeri bölgeye konuşlanacaktı. 2500 kişilik Irak polisi de bölgede görev alacaktı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı sözcüsü Tahsin Hafaci, merkezi yönetime bağlı Federal Polisin ilçenin içinde konuşlandığını belirtmiş, sınır muhafızlarının da ilçenin dışında, Irak-Suriye sınırında yerini aldığını söylemişti.

Irak merkezi yönetimi ile Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ekim ayında Sincar'daki tüm silahlı yapıların çıkarılması için anlaşma imzalamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS