8 Rus oligark öldürüldü mü?

8 Rus oligark öldürüldü mü?

Rus oligarklar, Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle ağır ekonomik yaptırımlar altında. Ancak savaşın hemen öncesinde bazı Rus oligarkların art arda ölümü, soru işaretleri yarattı. Son 3 ayda 8 Rus oligark gizemli bir şekilde hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu Rusya'nın petrol ve doğal gaz sektöründe iş yapan isimlerdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ÇOĞU PETROL VE DOĞALGAZ SEKTÖRÜNDE YÖNETİCİYDİ

Gazprom yöneticisi Leo Shulman, 30 Ocak'ta, St. Petersburg'daki evinde kendisini asmış bir halde ölü bulundu. Shulman'ın ölümünün üzerinden bir ay geçmemişti ki onunla aynı sitede oturan Gazprom direktör yardımcısı Alexander Tyuliakov da evinde aynı şekilde bulundu. Üç gün sonra ise Ukrayna doğumlu doğalgaz ve petrol kralı Mikhael Watford'ın ölüm haberi geldi. O da İngiltere'nin Surrey kentindeki malikanesinin garajında asılmış haldeydi.

Şüpheli bir ölüm de 24 Mart'ta Rusya'nın büyük kentlerinden Nijni Novgorod'da kayda geçti. Tıbbi malzeme devi Medstom'un milyarder yöneticisi Valisiy Melnikov, eşi ve küçük iki oğlu ile birlikte milyonlarca dolar değerindeki evinde ölü bulundu. 18 Nisan'da Gazprombank başkan yardımcısı multimilyarder Vladislav Avayev'in ölüm haberi geldi. Avayev Moskova'daki dairesinde eşi ve çocuğuyla ölü bulundu. Bir gün sonra doğalgaz milyarderi Sergey Protosenya eşi ve kızı hayatını kaybetti. İspanya'daki tatil evlerinde ölü bulundular. Ardından Soçi yakınlarındaki bir kayak merkezinin müdürü Andrey Krokovski bir kayak yürüyüşü sırasında bir kayadan düşerek yaşamını yitirdi. Ve son olarak Lukoil’in eski yöneticisi milyarder Alexander Subbotin, Rusya’nın Mıtişçi şehrinde bir şamanın evinde ölü bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

8 Rus milyarderin gizemli ölümü, spekülasyonları da beraberinde getirdi. Bu ölümlerle Rusya yönetiminin ilgisi olabileceği dair yorumlar yapıldı. Ancak ilginç olan nokta da bahsi geçen Rus oligarkların kamuoyuna hükümet karşıtı eleştirel hiçbir açıklamasının yansımamış olması ve bu oligarkların hiçbirinin Batı'nın yaptırım uyguladığı iş insanları listesinde de yer almıyor olması.

"ÖLÜMLERLE KREMLİN'İN İLGİSİ OLABİLİR" İDDİASI

Polonya merkezli düşünce kuruluşu Varşova Enstitüsü'nün yakın tarihli bir raporunda, bazı üst düzey Kremlin yetkililerinin devlete bağlı şirkette yapılan yolsuzlukların üstünü örtmek istemiş olabileceği iddia edildi. Ancak bu tezin doğruluğunu teyit eden bir bilgi yok.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow