hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  80 başvuru 6 kabul… İran’da cumhurbaşkanlığı yarışı başladı!

  KAYNAKCNN TÜRK

  İran Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak adaylar belli oldu. Dört kadın adayın başvurusu reddedildi, reformcu adaylar Anayasayı Koruyucular Konseyi'nden geçemedi. Onaylanan muhafazakar adayların profili ise İran’ın geleceğine dair ipucu veriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölmesi sonrasında cumhurbaşkanlığı yarışı başlıyor. Anayasayı Koruyucular Konseyi onay verdiği adayları duyurdu. Reddedilen adaylar ve kabul edilen başvurular ise tartışma yarattı.

  Cumhurbaşkanlığı adaylığına aralarında 6 kadın adayın olduğu 80 kişi başvuru yaptı. Ancak başvuruların yalnız 6'sı kabul edildi. Adaylığı onaylanan 6 kişiden 5'i muhafazakar kanatta yer alırken sadece biri reformcu kanattan, hiçbir kadın adaya ise yer verilmedi. 

  28 Haziran’da yapılacak seçimlerde adayların en güçlüsü olarak Sadid Celil görünüyor. Celil'in dini lider Ayetullah Hamaney'in en çok istediği aday olduğu tahmin ediliyor. İran'ın nükleer müzakere ekibinin başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca Celili, İran nükleer programını ilerletirken müzakereleri defalarca engelledi. Öte yandan adayların en muhafazakarı olarak biliniyor.

  Muhammad Bagher Galibaf ise ikinci kuvvetli aday olarak görünüyor. İran rejiminin koruyucusu sayılan muhafazakar meclis başkanı ve eski devrim muhafızları komutanı olarak görev yapmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski sağlık bakanı olan ve İran parlamentosunda Tebriz’i temsil eden, tek reformist aday Mesud Pezeşkiyan deformist olsa da Hamaney'e bağlılığını hemen başvuru öncesi dile getirmişti.

  Diğer adaylarsa çeşitli ölçülükte sertlik yanlısı görünüyor. Adaylar arasında reddedilenler de tartışmaya neden oldu. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 2017 ve 2021'in ardından 3. kez reddedildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow