hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB liderleri Türkiye'yi konuştu

  İki gün sürecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nin ilk gününde gündem Türkiye'ydi. Zirvenin ana başlıklarından biri ise AB ile Türkiye arasındaki göç mutabakatıydı. AB liderleri, Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için 3 milyar euro'luk finansman konusunda anlaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği liderleri Türkiye'yi görüştü. Masada Suriyeli göçmenler, Gümrük Birliği ve Ankara'nın terörle mücadelesi vardı. AB liderleri "işbirliğine hazırız" dedi. Brüksel'de bir araya gelen liderler, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göç mutabakatını ele aldı. Suriyeli göçmenler için kullanılmak üzere Türkiye'ye sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin sunma çağrısı yaptı. Toplantının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye yaklaşık 3 milyar euro'luk destek sağlanacağını açıkladı.

  Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin güncellenmesi de bildiride yer aldı. Güncellemeye yönelik yetkilendirmenin Avrupa Birliği Konseyi'nde ilave yönlendirme ile kabul edilebileceği ifade edildi. Mevcut Gümrük Birliği'nin uygulanmasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve birliğe üye tüm ülkelere etkin biçimde uygulanması gerektiği kaydedildi. Yayınlanan bildiride Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşürülmesinin olumlu karşılandığı ve bunun devamlılığının sağlanmasına vurgu yapıldı. Avrupa Birliği'nin birçok alanda Türkiye ile iş birliğine hazır olduğu belirtildi.

  Kıbrıs meselesinde ise Avrupa Birliği'nin iki bölgeli federasyon kararında ısrarcı olduğu açıklandı. BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda bulunuldu. Ayrıca göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meseleler gibi karşılıklı çıkara dayalı konularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyaloğa hazır olunduğu vurgulandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow