hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Başkanı Biden'dan yazar grevine destek

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Hollywood yapımlarını kaleme alan yazarlar, 15 yılın ardından milyar dolarlara mal olması beklenen grevini günlerdir sürdürüyor. Greve Amerikan Başkanı Joe Biden destek verdi. Biden, “Yazarların bir an önce adil ücret almasını diliyorum” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Başkanı Joe Biden'dan Hollywood’da greve giden yazarlara destek geldi. Biden, Beyaz Saray'da film gecesi düzenleyerek "Amerikalı Çinli" filminin gösterimine ev sahipliği yaptı.

  ABD Başkanı Joe Biden film gösterimi öncesinde bir haftayı geride bırakan Hollywood yazarlarının grevine değinerek “Bu Amerika endüstrisi için gerçekten önemli ve yazarlara ihtiyacımız var” dedi.

  11 bin 500 üyeli Amerikan Yazarlar Birliği, stüdyo şirketleri ile yapılan ücret görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından 15 yıl sonra ilk kez greve gitmişti. 2007'de yazarların düzenlediği 100 günlük grev yaklaşık 2 milyar dolara mal olmuştu.

  Yıllık dizi ve film üretiminde hızlı artışın yaşandığı son yıllarda senaristler, daha zor şartlar altında çalıştıklarını ve bunun karşılığında daha az ücret aldıklarını söylüyor. Yazarların grevinin başladığı günden bu yana, bazı dijital platform dizileri ve talk şov programları ertelendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow