ABD bu silahla neyi amaçlıyor?

ABD bu silahla neyi amaçlıyor?

ABD çok gizli silahını tanıtmaya hazırlanıyor. Projesinde tam 8 bin kişi çalıştı. 203 milyar dolar harcanarak ABD tarihinin en pahalı silahı ortaya çıkarıldı. Peki bu silahla ne amaçlanıyor? Akşam Gazetesi Washington Temsilcisi Yavuz Atalay'a detayları aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akşam Gazetesi Washington Temsilcisi Yavuz Atalay, ABD tarafından tanıtılmaya hazırlanan B-21 Raider ‘Hayalet Uçağı’ hakkında şu ifadeleri kullandı;  

"ABD tarihinin en pahalı silahı olarak geçiyor. ABD Hava Kuvvetleri şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş uçağını tanıtmaya hazırlanıyor. B-21 Raider ‘Hayalet Uçağı’ olarak geçiyor. İsmini ise 2.Dünya Savaşında bir bombardıman mürettebatından alıyor. Bir bombardıman uçağı bu. 6.nesil ve en gelişmiş uçak olarak adlandırılıyor. Biz 5. nesil uçakları konuşuyoruz ama ABD 6. nesil ve en gelişmiş uçağını tanıtmaya hazırlanıyor.

Uçağı özel yapan şeylerden biri ‘gizlilik teknolojilerinin en son hali bu uçakta mevcut’ diyor ABD yetkililer. Uzun menzilli bombalama ve nükleer görevler gerçekleştirme kabiliyetine sahip. Aslında artık uçağın neden tanıtılacağını ve niye artık dünya kamuoyuna sunulacağını anlayabileceksiniz. Çünkü Rusya ile bir nükleer savaş açıklamalar zinciri var. ABD ile Rusya arasında. Silah kullanmayın, kullanın, şöyle olsun, böyle olsun. ABD aslında ‘uzun menzilli bir nükleer silah uçağımız var’ demeye hazırlanıyor, uçağının tanıtımından ziyade. Dediğim gibi uzun menzilli bombalama ve nükleer görevler gerçekleştirme kabiliyetine sahip.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Northrop Grumman Başkanı Thomas H. Jones uçağın çok çekişmeli ortamlarda operasyonlar için optimize edildiğini söylüyor. Jones, ‘Ülkemiz için büyük bir yetenek olacağına dair ilk görüş olduğunu düşünüyorum’ diyor. Aslında Rusya olan çekişmenin bir sonucu."

NATO'dan Türkiye ile dayanışma mesajı

NATO'dan Türkiye ile dayanışma mesajı