hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD-Çin gerilimi CNN International kamerasında

  Güney Çin Denizi'ndeki ABD ve Çin gerilimi tavan yaptı. Çin savaş jetleri, ABD'ye ait bir keşif uçağını tehdit etti. CNN International ekibi, o sırada ABD uçağının içindeydi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Çin hava sahasına yaklaşıyorsunuz. Güvenli mesafeyi koruyun yoksa müdahale ederiz" Çin ve ABD savaş uçakları arasında geçen bu diyalog, Güney Çin Denizi'ndeki gerilimin bir örneği.

  ABD-Çin gerilimi CNN International kamerasında

  Çin savaş jetinin ABD uçağını tehdit ettiği anlarda, CNN International'ın kameraları kayıttaydı. CNN ekibinin uçakta bulunduğu sürede, Çin güçleriyle ikinci bir temas daha kuruldu. Güney Çin Denizi'nde devriye gezen bir Çin donanması gemisi, ABD'li uçağa "güvenli mesafe" uyarısı yaptı.

  Bu olaylar, iki ülke arasındaki tansiyonun ne denli yüksek seyrettiğini ortaya koyuyor. Ancak ABD'li komutanlar, bu duruma alışmış vaziyette. "Güney Çin Denizi'nde sıradan bir cuma günü."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pekin, Güney Çin Denizi'nin tamamı üzerinde hak iddia ediyor. Vietnam ve Filipinler'in de hak iddia ettiği denizdeki adalara yerleşen Çin güçleri, bu noktalara stratejik öneme sahip üsler kurdu.

  ABD ise uluslararası hava sahası ve uluslararası sular kabul edilen alanlarda devriyeler düzenliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow