hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Her seçenek masada"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Orta Doğu politikalarıyla ilgili önemli mesajlar verdi. Blinken, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemek için "Her seçenek masada" dedi. İsrail-Filistin meselesi için iki devletli çözüm vurgusu yaptı. "Suudi Arabistan ve İsrail'in normalleşmesi için çalışacağız" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin başkenti Washington DC’de Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Blinken etkinlikte yaptığı konuşmada, ABD'nin hem İsrail'in güvenliğine hem de İsrail-Filistin ihtilafında iki devletli çözüme olan bağlılığını sürdüreceğine söz vererek, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın ilhakına yönelik hareketlerin veya kutsal mekanlardaki statükoyu bozmanın iki devletli çözüm umutlarını zedeleyeceği uyarısında bulundu. Blinken, “Batı Şeria'nın fiilen veya hukuken ilhakına yönelik herhangi bir adım, kutsal mekanlardaki tarihi statükonun bozulması, evlerin devam eden yıkımları ve nesillerdir bu evlerde yaşayan ailelerin tahliye edilmesi, iki devletli çözümün geleceğine zarar veriyor. Ayrıca tüm insanların hak ettiği onurlu yaşam hakkını baltalıyor" dedi.

   

  ABD, İRAN’IN NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLMASINI ENGELLEYECEK

  İsrail'in bir numaralı düşmanı İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyen Blinken, ABD’nin Ortadoğu'da güvenliği, istikrarı ve refahı artırmak için İsrail'in bölgeye entegrasyonuna yardımcı olmaya devam edeceğini aktardı. Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önemine vurgu yapan Blinken, “ABD'nin İsrail ile Suudi Arabistan arasında normalleşmeyi desteklemekte gerçek bir ulusal güvenlik çıkarı var" diye konuştu.

   

  BLİNKEN, TARTIŞMALI YARGI REFORMUNA ATIFTA BULUNDU

  İsrail’de haftalardır protesto edilen yargı reformuna da gönderme yapan Blinken, “Kuvvetler ayrılığı, kontroller, dengeler ve tüm İsrail vatandaşları için adaletin eşit yönetimi dahil olmak üzere temel demokratik ilkelere desteğimizi ifade etmeye devam edeceğiz” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow