hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD neden F16'ları teslim etmiyor?

  Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki en önemli gündem maddelerinden bir tanesi F16'ların verilip verilmeyeceği konusu. Washington yönetimi Türkiye’ye F16'lar konusunda hala tutarsız bir tavır takınıyor. Daha önce de F35 konusunda ve patriotlar konusunda Ankara’nın talebi konusunda olumsuz adımlar atan Washington ne yapıyor? Türkiye’yi hava savunma konusunda savunmasız mı bırakmak istiyor? İnceleme haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önce patriotlar sonra F35ler şimdi de F16’lar. Türkiye ile Amerika arasındaki en büyük sorunlardan bir tanesi Amerika’nın Türkiye’ye vermediği hava savunma silahları. Şimdi gündemde F16’lar var. Amerika F16’ları verecek mi yoksa Türkiye’yi oyalıyor mu?

  ABD neden F16ları teslim etmiyor

  Aslında Amerika’yla Türkiye arasındaki hava savunma sorunu özellikle Suriye savaşı sonrasında başladı. Savaşın ikinci yılından sonra Suriye’den Türkiye’ye yönelik saldırılar Ankara’yı alarma geçirdi. Ankara, Washington'dan patriot hava savunma sistemleri istedi. Amerika, Suriye'den terör saldırılarına rağmen patriotları Türkiye’ye vermedi. Türkiye ise yönünü Rusya’ya çevirdi ve S-400 hava savunma sistemlerini Rusya’dan satın aldı. O süreç, ABD ile Türkiye arasında başka sorunların da doğmasına neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD neden F16ları teslim etmiyor

  Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması sonrası o dönemde ABD Başkanı olan Obama yönetimi, Türkiye’ye karşı tavrını daha da sertleştirdi. Türkiye’nin programına ortak olduğu F35 savaş uçaklarını Türkiye’ye vermedi. Hatta Türkiye'ye F35'ler konusunda yaptığı ödemelerini bile iade etmedi. Bu durum, Ankara ile Washington arasındaki bağların çok daha fazla kopmasına sebep oldu.

  Obama sonrası Amerika’da Trump yönetimi başladı. Trump, Türkiye’nin haklı olduğunu söylese de ne F35’ler konusunda ne de patriotlar konusunda hiçbir adım atmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "siz bize vermezsiniz biz de kendimiz yaparız" diyerek rest çekti. Türkiye kendi muharip savaş uçağını üretme konusunda yeni adımlar attı.

  ABD neden F16ları teslim etmiyor

  Ve F16lar konusu. Türkiye F16’lar konusunda da Amerika’nın kapısını yeniden çaldı. F16’ların Türkiye satışı konusunda önce yeşil ışık yıkıldı ama daha sonra gelişen süreçte İsveç’in NATO üyeliği gündeme getirildi. Amerika için İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili Türkiye’ye F16 satışı yapılması konusundaki ikili süreci birbirine bağladı ve Ankara’ya talep ettiği F16 verilmedi.

  Şimdi süreç Amerikan Kongresi'nde. Beyaz Saray, ‘Amerikan Kongresi onaylarsa F16'ları veririz’ diyor. Türkiye ise, İsveç'in NATO üyeliği için aynı kartı oynuyor. Meclis'i işaret ediyor. Yani F16'lara karşılık, İsveç'in NATO üyeliği masada. Ankara, ‘hakkımız olan savaş uçaklarını teslim edin. İsveç de terörle arasına mesafe koysun, NATO üyeliğini onaylarız’ diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD neden F16ları teslim etmiyor

  Şimdi son sorular şöyle; Türkiye’ye F35 verilmedi, o dönemde İsrail’in bu konuda Ankara’nın tutumuna karşı adımlar attığı söyleniyordu. İsrail, Akdeniz bölgesinde kendisinden başka hiçbir ülkede F35 olsun istemiyor muydu?

  Son süreçte Türkiye'ye F16 verilecek mi? Verilmezse ne olacak? Türkiye ile Yunanistan arasındaki hava savunma dengesi bozulursa ne olur? Amerika hava gücü olarak Türkiye zayıf mı, hava saldırılarına karşı savunmasız mı kalsın istiyor? Bunu zaman gösterecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow