hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Netanyahu'yu sildi mi?

  Amerikan Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya çok sert eleştiriler yöneltti. İsrail için erken seçim çağrısı yaptı. İsrail ise bu açıklamaya, "İsrail muz cumhuriyeti değildir, demokrasi cumhuriyetidir" açıklamasıyla cevap verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘ABD ile İsrail yönetiminin arası mı açılıyor?’ soruları gündemi meşgul ederken bu ihtimali güçlendiren bir çıkış geldi. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Netanyahu'yu sert biçimde eleştirdi.

  ABD’de en yüksek resmi makama seçilmiş Yahudi olarak nitelendirilen Schumer, Netanyahu'yu her zaman desteklediğini fakat son zamanlarda Netanyahu'nun aşırı sağcılarla yakınlaşmasıyla dengelerin değiştiğini söyledi. İsrail başbakanının barışın önündeki engel olduğunu öne sürerek, "İsrail'in ömür boyu destekçisi olarak Netanyahu koalisyonunun artık İsrail'in ihtiyaçlarına uymadığını açıkça anladım. 7 Ekim'den sonra. O zamandan bu yana dünya radikal bir şekilde değişti ve İsrail halkı şu anda geçmişe takılıp kalan bir yönetim vizyonu tarafından boğuluyor. Netanyahu Gazze'deki sivil ölümlerine tahammül etmeye fazlasıyla istekli, bu da dünya çapında İsrail’e verilen desteği tarihin en düşük seviyelerine itiyor. İsrail dışlanmış hale gelirse hayatta kalamaz" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ‘Kongre, hükümetin bağımsız bir organıdır’ diyerek “Eminim ki İsrail onun kendi adına konuştuğunu tamamen anlıyor. Kendisi açıkça yakın temasta olduğumuz biri ancak bu, yürütme organından gelen bir açıklama değil" sözlerini kullandı.

  Ancak Netanyahu'nun Likud Partisi Schumer'a sert yanıt verdi. Açıklamada, "Israil muz cumhuriyeti değil, Netanyahu'yu başbakan seçen bağımsız ve gururlu bir demokrasidir" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow