hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD seçimleri nasıl yapılıyor? Amerika Başkanı nasıl seçiliyor? | Video

  Amerika Birleşik Devletleri'nde başkan nasıl seçiliyor, sistem nasıl işliyor? ABD seçimleri nasıl yapılıyor? ABD seçim sonuçları nasıl açıklanıyor? İşte Amerikan Başkanı seçilirken uygulanan prosedürler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salgının sekte vurduğu uzun soluklu bir propaganda süreci, parti içi rekabet, atışmalar ve gaflar. ABD’de başkanlık seçimleri her 4 yılda bir Kasım ayının ilk Pazartesi gününü takip eden Salı günü yapılıyor. Halk doğrudan başkan adayına değil seçiciler kurulu delegelerine oy veriyor. Başkan ve başkan yardımcısı seçiciler kurul tarafından seçiliyor. Bu sistem halkın iradesi ve kongrenin iradesi arasında bir uzlaşma olarak görülüyor.

  Seçici kurulda toplam 538 delege var. Siyasi partiler her eyalette kendi delegelerini seçiyor. Her eyaletin delege sayısı kongredeki üye sayısı ve nüfusu ile orantılı.

  Kaliforniya 55 delegeyle en etkili eyalet. Teksas 38, New York ise 29 delegeye sahip. Başkent Washington'ın ve Alaska gibi seyrek nüfuslu eyaletlerin sadece 3 delegesi var.

  Halkın attığı oylar önce eyalet çapında sayılıyor. 48 eyalette ve başkent Washington'da çoğunluğu kazanan, o eyaletteki tüm delegeleri alıyor. Maine ve Nebraska ise bu konuda istisna, oy oranına göre delege veriyor.

  Başkan olmak için en az 270 delegeyi, yani tüm delegelerin yarısından fazlasını kazanmak gerekiyor. Halktan en fazla oyu alıp, seçici kurulu alamayan yarışı kaybediyor. Bu 2016'da, 2000'de ve 1800'lerde yaşandı. 2016 seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton, Donald Trump'tan 3 milyon daha fazla oy almasına rağmen kaybetti. 2000 seçimlerinde de, Al Gore, yarım milyon oy ile George W. Bush'un önündeydi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow